Yaşar Aksoy / BALIKLIOVA DESTANI (11) - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Yaşar Aksoy / BALIKLIOVA DESTANI (11)

   BALIKLIOVA DESTANI (11)  6.10.2015 Yaşar Aksoy
Yaşar Aksoy
Diğer Yazıları

 

BİR ZAMANLAR KÖYE BİR KIZ KAÇIRDIM...
Urla'da güpegündüz, hem de çarşının tam ortasından Balıklıova köyüne kız kaçırdım.. 
1980 sonrasıydı, ama yılını net hatırlayamıyorum.. O otuz sene filan önceydi.. Yeşil renkli Vosvos arabayla, Tansa mağazasının gerisinde, yokuş aşağı köşede pusuya yatmıştık. Direksiyonda Demokrat İzmir gazetesi eski yazı işleri müdürü İskender Dinsel vardı.. Öğle tatili başlayınca kız, görevli olduğu mağazadan çıkacak ama evine gitmeyip, tam tersine yokuş aşağı inip arabamıza biniverecekti. Urla çıkışında ise ilk benzin istasyonunda sevgilisi onu bekliyordu. Yani, biz İskender ile ikimiz, kızı kaçırmakla görevliydik. Görevi bize, hayatımızdaki en yakın dostumuz, ağabeyimiz, “Dede” lakabı ile ünlü bir yazarımız vermişti. Gel de yapma bakalım!
“Dede”, yani meşhur Hayrettin Karademir, sıkı bir komünistti. Demokrat İzmir gazetesinde yazardı, “Topal” isimli bir öykü kitabı vardı. Öğretmen örgütünün Fakir Baykurt'tan önceki genel başkanıydı. Deli dolu, ağzı çok laf yapan, küfürbaz, inançlı ve kavgacı bir solcuydu. Çevresi daima müritler ve militanlarla doluydu. “Dede”, Manisa'da Neşe Gülersoy isimli bilinçli bir solcu kız militan yetiştirmiş, ancak onu sağ teröre kurban verdikten sonra, daha hırçınlaşarak sol kavgayı sırtlamıştı. Emekli öğretmendi, iyi bildiniz, doğal ki Köy Enstitülü idi. Urla'nın bir köyünün (Balıklıova) uzak bir tepesinde bir minik gecekondu yapmış, orada sabah akşam sosyalizm propagandası yapıp duru-yordu. İlk karısından bir öğretmen kızı, ikinci karısından iki tane daha öğretmen kızı vardı (Meziyet, Zeynep, Ümit isimli bu hanımefendi öğretmen kızlar dünya ahret bacılarımızdı, onlara saygımız sonsuzdur, dileriz bu yazımızdan gücenmesinler, ama gerçeği sadece gerçeği yazdığımızdan emin olsunlar). Dede, çok değerli iki karısını da boşamıştı. İkinci hanımı Meryemana'yı tanıdım, elini çok öptüm, saygılı ve mülayim insandı, “Dede” ile geçinmek kolay mı?.. Adam, sabah akşam, Stalin, Lenin, şöyle dedi, böyle buyurdu diye nutuk atıp duruyor.
“Dede”, dağdaki evinde sosyalizm seminerleri yapmaya başlamıştı. Eve gelen giden o kadar çoktu ki, köyün bütün sol parti sempatizanları, şehirden gelen ileri (!) solcular, meslek örgütü başkanları, hatta solcu valiler, ekabirler, sol kanat CHP milletvekilleri, Türkiye İşçi Partililer, sendikacılar hepsi bu eve uğramadan geçmezlerdi. Toplantıların en birinci bülbülü, doğal ki, sevgili “Dede”miz idi.. Ben de bu toplantılarda bazen baş köşeye kurulurdum. Komünist değildim üstelik!.. “Dede” ile aynı gazetede yazı yazıyorduk. Attila İlhan, Akın Simav, İskender Dinsel, Kaya Çelikkanat, ben, başta patronumuz Ayten Düvenci olmak üzere hepimiz, bu muhalif gazeteyi, yani “Demokrat İzmir”i, 12 Eylül öncesi kavgada omuzlamış bir yerlere doğru sürükleniyorduk..
“Dede”, beni gazetedeki farklı araştırma ve yazılarımdan dolayı gözüne kestirmişti. “Ulen oluum, sende iş var” deyip, beni yamacına aldı, eğitmeye çabaladı. O yıllar yeni boşanmıştım ve vurgun yemiş gibiydim. Bir büyüğün sıcak dostluğuna çok muhtaçtım o yıllar.. Hiç ses çıkarmadan hep sabrettim. Ben, Kemalizm'in bir karış soluna gitmeyi asla kabul etmeyecek bir yurtseverdim, ancak belki İskandinav tipi sosyalizmi kabul edebilirdim. Komünizm, işçi diktası, proletarya, sol fraksiyonlar, hele hele silahlı mücadele, cart curt, benim için hiçbir şey ifade edemezdi. Tek bildiğim şey, günün birinde Emperyalizm'e karşı çarpışırken şehit olma şerefiydi. “Dede”yi o kadar sevdim ki, beni Politbüro tavrı ile eğitmesine hiç ses çıkarmadım. O Lenin derdi, ben içimden Mustafa Kemal derdim.. Maçı idare ederdim. 
İşte ne oldu ise, o zamanlarda oldu.. “Dede”, sosyalist eğitim çalışmaları için köydeki evine gelen, Tansa mağazasında çalışan Urlalı bir işçi kıza aşık oluverdi. Bu solcuların hepsi ayran gönüllü olur ya, önüne gelene aşık olurlar zaten..
  Kız da ona aşık olmaz mı? 
Ne var diyeceksiniz?.. Çok şey var!
“Dede” yetmişlik, kızcağız yirmilikti.. Bir aşk, bir dava beraberliği, birlikte solcu gazete okuyup yorumlamalar, bir Nazım hayranlığı, bir şiir dinletileri, bir dertleşmeler ki .. Deme gitsin.. Böyle aşk görülmemiştir... “Dede”, kızı bir eğitti ki, altı ay sonra, bu saf, tertemiz ve güzel ruhlu kızcağız Nazım'ın “Kuvayı Milliye” destanını ezbere okumaya başladı, ancak sayfa sonlarına hayalinde geldiğinde, kafasıyla sayfa çevirme işareti yapardı.. Sonunda kızın ailesi filmi fark etti. Kızın Urla'dan bizim Balıklıova köyüne gitmesini yasakladılar..
Nihayet.. Uzun acı çekmeler sonunda, “Dede”, kızı kaçırma görevini bana verdi. Kız haberliydi, gizlice iletilen tarihte öğlen işten çıkınca kendisini sokak altında pusuda bekleyen arabaya binecekti.. Urla Belediye Başkanı Bülent Baratalı bu ilişkiyi istemiyordu, kızın ailesi doğal olarak karşıydı, “Dede”nin kızları halkı olarak köpürüyordu. Ama kaçamazdık.. “Dede” miz, büyük solcu yazarımız, “Nazım bile kaç karı boşadı, hep daha gencini aldı”, gibisinden laflar söylemeye başlayınca, bize börülce yemek düşerdi..
Böylece Urla'da pusuya yattım.. Tam öğle vaktinde Tansa mağazası işçileri öğle yemeği için paydos yaptılar. Arabamızın yanında bir ağacın dibine saklanmış, yokuş yukarı Tansa mağazasının önündeki kalabalığa bakıyordum. Aniden kız göründü.. Sağa sola bakındı, yokuş yukarı çıkacak yerde aşağı doğru temkinli inmeye başladı.. Önce yavaş iniyordu, sonra hızlandı, sonra koşmaya başladı.. Tıpkı “Acı Pirinç” filmindeki Rossana Podesta gibi uzun boylu esmer bir afet, saçlarını dalgalandırarak, löpür löpür bir helecanla benim olduğum köşeye ulaştı, “Haydi Yaşar abem, çabuk” deyip arabanın arka tarafına kendini attı. Ben önde oturdum. Vosvos hızla ileri atılıp, çarşının içinden yıldırım gibi geçti.. 
İlçe'den çıkışta ilk benzin istasyonu önünde, havlusunu boynuna dolamış kravatsız takım elbise giymiş olan “Dede”, sucuk gibi terli olarak, arabanın arkasına adeta uçtu.. İzmir'e doğru yollandık. (Yahu, şu bizim sosyalist Dedemiz, hep boynunda niye havlu taşırdı?.. Söyleyeyim, bu fiyaka güya komünistlerin hapishane jargonuymuş!..)
Bir dakika sonra “Dede” bağırıverdi, “Ulen, dikiz aynasını çevirin bakem!” diye bizi uyardı. Geriyi dikizlediğimizi görmüştü. Arkada ağlaya ağlaya öpüşen, hem de dakikalarca ağlaşan, kucak kucağa iki sevgili vardı.. Kavuşmuşlardı artık birbirlerine.. Doğru Bornova Belediyesi'ne geldik.. Yıldırım nikah işlemlerini daha önce hazırlamıştım. ANAP Belediye Başkanı Cengiz Bulut, sosyalistlerin nikahını kıydı. Şahitler, modacı Esin Yılmaz ve Demokrat İzmir gazetesinin Dış Politika yazarı rahmetli Emekli Albay Sait Sepici idi. Bu arada hatırladım.. Modacı Esin, kıza bir gelinlik getirmişti. Kızcağız, üstündeki işçi elbisesi ile gelinliği tuvalette değiştirdi. Güle oynaya imzaları bastılar.. 
Karşıyaka'da iki katlı evimizin alt katında ilk gecelerini geçirdiler, sonra sabah rahmetli anamın elini öpüp, köye yollandılar.. Köyde kıyamet kopmuştu.. Urla'da kıyamet kopmuştu.. Herkes bu kaçırılma olayını anlatıyordu.. Damat yetmişlik, kız yirmilik.. Cadı kazanı gibi dedikodular kaynıyordu.. Suç ortaklarının kim olduğunu hiçbir zaman öğrenemediler. 30 filan sene sonra gerçek suçlu bu yazıyla ortaya çıkıyor efem!
“Dede” ile kız, on sene kadar cennete çevirdikleri tepedeki köy evlerinde omuz omuza yaşadılar.. Birlikte ava çıktılar, birlikte balık avladılar, keçi beslediler, zeytin topladılar, çapa yaptılar, karpuz kesip, peynir ekmek yediler, yıldızlı göğün altında, evin damında yan yana dertleştiler.. Böyle aşk görülmemişti.. 
Bir gün “Dede” kanserden öldü.. Hep birlikte onu köy mezarlığına gömdük.. Kız, toprak yığını kabirin başında Anıtkabir bekçisi gibi dimdik duruyor, tek damla gözyaşını bize göstermiyordu..
Aradan bir on yıl daha geçti.. 
İstisnasız her sabah, yağmur çamur, kurt tehlikesi, çakal heriflerin saldırısından asla korkmadan, rahmetli sevgilisinin çok uzaklarda dağın tepesindeki mezarına elinde çiftesi olduğu halde tırmanıp bir demet kır çiçeği koyan namus timsali kız Hülya, sonra hatıralarını özenle sakladığı tepedeki köy evceğizlerinin kapısı önüne döner... 
Dimdik durarak, dağlara ve denize doğru, uzaklara hala bakar durur.. 
Bizim köy, Balıklıova, böylesi bir “aşkı” bir daha görür mü acaba?..
Nah görür…
Böyle bir yazar aşkı dünyada var mıdır?..
Ben hatırlamıyorum…
Ve tarihe not düşüyorum…
Cefakar ve vefakar Hülya'ya selam…
Dede'nin birinci ve ikinci evliliklerinden olan ve pırıl pırıl insanlar olan Meziyet, Zeynep ve Ümit öğretmenlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Ben bir kız kaçırdım…
Ama kendime filan kaçırmadım…
Rahmetli babanıza kaçırdım…
Alın yazısını olduğu gibi kabul etmekten başka çare yok…
Ben ise hala bekarım.. 
Yaş yetmiş…
Tam Dede'nin yaşındayım…
Oysa…
Kendime kız kaçıracak kadar yürek bende yok.
O yüzden kafam rahat ey dostlar…
Selametle vesselam…Puan             : 0 / 5 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 LAHİT AĞLADI/ Bir ses 28.9.2018 4010
2 BAŞKUMANDANLIK MEYDAN SAVAŞI KABARTMASI 25.9.2018 414
3 SAKARYA MEYDAN SAVAŞI KABARTMA /Koro 21.9.2018 758
4 MOZOLE'YE YÜRÜYÜŞ/ Bir Ses 18.9.2018 385
5 KADINLAR GRUBU/Kadınlar Korosu 14.9.2018 423
6 HEYKELLERİN SESLENİŞİ 7.9.2018 419
7 SESSİZLİĞİN 4.9.2018 649
8 CUMHURİYET KULESİ 31.8.2018 668
9 BARIŞ KULESİ 21.8.2018 617
10 BAYRAM OLSUN 17.8.2018 408
11 MEHMETÇİK KULESİ 17.8.2018 395
12 İSTİKLAL KULESİ 14.8.2018 612
13 SESSİZLİKTEKİ SESLER/Koro 10.8.2018 527
14 ANITKABİR DESTANI ÜZERİNE 7.8.2018 459
15 HÜRRİYET KASİDESİ 3.8.2018 407
16 CUMHURİYET BİLDİRİSİ 27.7.2018 560
17 ATATÜRK KORDONBOYU'NDA 24.7.2018 506
18 İZMİR DESTANI 20.7.2018 658
19 ÇETELER, SÜTÇÜİMAM, KARAYILAN, ŞAHİNBEY 17.7.2018 685
20 SULTANAHMET MİTİNGİ 13.7.2018 522
21 İZMİR AĞLIYOR 10.7.2018 511
22 BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİ 6.7.2018 627
23 KUVAYI MİLLİYE 3.7.2018 624
24 PARANTEZLER 29.6.2018 597
25 GAZİLER 26.6.2018 567
26 ATAM 22.6.2018 576
27 GAZİNİN TELGRAFÇISI 19.6.2018 673
28 GAZİNİN TELGRAFÇISI 15.6.2018 414
29 HÜRRİYET KASİDESİ 12.6.2018 461
30 HÜRRİYET KASİDESİ 8.6.2018 674
31 MUSTAFA KEMAL VE SULTAN GALİYEF 5.6.2018 419
32 HER ŞAFAKTA ÖLENLER 29.5.2018 418
33 HER ŞAFAKTA ÖLENLER 25.5.2018 703
34 DİL DEVRİMİ 22.5.2018 538
35 KUBILAY 18.5.2018 572
36 YENİDEN ATATÜRK 15.5.2018 570
37 GÜLÜMSEYEN ATATÜRK 15.5.2018 432
38 GÜLÜMSEYEN ATATÜRK 11.5.2018 437
39 CUMHURİYET AĞACI 8.5.2018 605
40 YAŞIYORUM KOCATEPE'DE 4.5.2018 453
41 ATATÜRK SORDU 1.5.2018 821
42 KADINLARIMIZ 27.4.2018 498
43 CUMHURİYET BİLDİRİSİ 23.4.2018 596
44 UŞAKİZADE KÖŞKÜ 20.4.2018 583
45 MUSTAFA KEMAL'CE YAŞAMAK 18.4.2018 557
46 MUSTAFA KEMAL İZMİR'DE/10 EYLÜL 13.4.2018 1127
47 İZMİR YANARKEN (13 EYLÜL) 10.4.2018 399
48 BELKAHVE 6.4.2018 691
49 TEĞMEN ALİ RIZA 3.4.2018 564
50 DOKUZ EYLÜL 30.3.2018 753
51 KORDONBOYU 27.3.2018 538
52 ANITLAŞAN İLK ŞEHİTLER 23.3.2018 558
53 MEHMET ÇAVUŞ/MEHMETÇİĞİM 21.3.2018 1081
54 GÜRLEYEN SES 16.3.2018 510
55 İZMİR'İN GÖRÜNÜMÜ 13.3.2018 717
56 İZMİRLİ KIZ 9.3.2018 671
57 GECE 6.3.2018 533
58 SABUNCUBELI 2.3.2018 625
59 MANİSA 27.2.2018 603
60 İZMİR'E DOĞRU 23.2.2018 597
61 AKDENİZ'DİR İLERİ/1 EYLÜL 20.2.2018 1104
62 ZAFER/30 AĞUSTOS TARİHÇİ DER Kİ 16.2.2018 974
63 ZAFER / 30 AĞUSTOS MUSTAFA KEMAL DER Kİ 13.2.2018 938
64 ZAFER/30 AĞUSTOS MEHMETÇİK DER Kİ 9.2.2018 669
65 MEMLEKET TÜRKÜLERİ/ 29 AĞUSTOS 6.2.2018 718
66 TEPELER DESTANI 2.2.2018 555
67 ADATEPE DESTANI/27 AĞUSTOS 30.1.2018 686
68 ÇEKİLTEPE DESTANI/27 AĞUSTOS 26.1.2018 694
69 TINAZTEPE DESTANI/26 AĞUSTOS 23.1.2018 610
70 TAARRUZ HAZIRLIĞI 19.1.2018 496
71 SAKARYA 16.1.2018 570
72 DENİZLİ MÜFTÜSÜ 12.1.2018 607
73 BOMBACI ALİ ÇAVUŞ 9.1.2018 605
74 POSTLU MESTAN EFE AĞIDI 5.1.2018 525
75 ÇETELER 2.1.2018 404
76 SULTANAHMET MİTİNGİ 29.12.2017 681
77 HASAN TAHSİN'E ARMAĞAN 26.12.2017 512
78 İZMİR AĞLIYOR 22.12.2017 553
79 I. KUVAYI MİLLİYE 19.12.2017 631
80 MERHABA 3.11.2017 726
81 LEUTREC 26.10.2017 625
82 RENOİR 24.10.2017 390
83 15 YIL ÖNCE TABLOLAR DOSTLARLA BULUŞMUŞTU… 20.10.2017 1348
84 PİCASSO 17.10.2017 543
85 CHAGALL 13.10.2017 564
86 UTRİLLO 10.10.2017 455
87 MONA LİSA 6.10.2017 689
88 KIZIMIN BÜYÜK ZAFERİ: ÇANAKKALE SAVAŞI… 3.10.2017 1754
89 KIZIMIN “İZMİR” TABLOSU… 29.9.2017 2380
90 KIZIMIN “ŞAPKALI KIZ” TABLOSU… 26.9.2017 2460
91 Gerçek düşman Emperyalizm.. 22.9.2017 460
92 KIZIMIN “YAĞMUR” TABLOSU 19.9.2017 2984
93 Alt Tabaka yazısı 15.9.2017 482
94 KIZIM NESLİHAN’IN “ALTIN NÜ” TABLOSU… 12.9.2017 2897
95 İlk Kurşun'un anlamı.. 8.9.2017 511
96 TABLOSUNU RET ETTİĞİM RESSAM: “FUAD MENSİ” 5.9.2017 2437
97 EMEKLERİMİZ HELAL OLSUN HASAN TAHSİN’E… 29.8.2017 3884
98 İlk Şehitler 25.8.2017 502
99 YILLARIN SANATÇISI: İHSAN ARMAN 22.8.2017 537
100 Bir Osmanlı yurtseveri 18.8.2017 492
101 BİR ELAZIĞ ARMAĞANI: HASAN TAHSİN TABLOSU… 16.8.2017 4361
102 Maşatlık Mitingi 11.8.2017 751
103 HASAN TAHSİN’E SİLAH VEREN RESSAM: HASRET NURDAĞ… 8.8.2017 2888
104 Hasan Tahsin'in anlamı 4.8.2017 508
105 İZMİR'İN ROMANTİK RESSAMI: JAK EDİZEL 1.8.2017 894
106 Sonsuz Adam.. 28.7.2017 503
107 Kimler hakkımda ne yazılar yazmış?.. 21.7.2017 665
108 İSMET BİRSEL’İN “ORKESTRA” TABLOSU… 18.7.2017 5657
109 Beklenen yazar niçin çıkmıyor?.. 14.7.2017 484
110 HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN “SAPPHO” TABLOSU… 10.7.2017 3715
111 Edebiyat sevgisi tükenmez.. 7.7.2017 557
112 HALİKARNAS BALIKÇISI FİDE DİKERKEN… 4.7.2017 1738
113 Torunum Adilcan'ın kitap ödevi 30.6.2017 793
114 Balıkçı'dan hatıralar akın akın 23.6.2017 539
115 HALİKARNAS BALIKÇISI KABARTMASI 20.6.2017 624
116 Yazarın biricik hakkı, telif hakkıdır 16.6.2017 660
117 EN MUHTEŞEM ATATÜRK TABLOSU 13.6.2017 570
118 Bir yazar ne zaman keyiflidir?.. 9.6.2017 520
119 TABLODAKİ MUSİKİ: GÖNÜL AKIN 7.6.2017 669
120 İHSAN ARMAN’DAN BİR PORTRE 30.5.2017 702
121 “online imza” günü 26.5.2017 4102
122 MEHMET SABIR, SABIRLI BİR RESSAMDI… 23.5.2017 2849
123 e-kitapta son dakika 19.5.2017 596
124 Amazon'a, ciddi rakipler var 12.5.2017 764
125 EMİN DAYIMIN AMATÖR TABLOLARI… 9.5.2017 2218
126 e-kitaba karşı, “my-kitap” geliyor.. 5.5.2017 6256
127 BÜYÜK DEDEM'DEN BİR HAT SANATI… 2.5.2017 7957
128 Kendi kendimizin yayıncısı mı olacağız?.. 28.4.2017 622
129 İKİÇEŞMELİK'İN ŞAİRİNE GÖZYAŞLARIYLA… 25.4.2017 8004
130 San Pedro Manastırı'nın kütüphanesinde asılı beddua 21.4.2017 828
131 HÜRRİYET KEYİFLİ GAZETEYDİ… 18.4.2017 1929
132 İstanbul Sanal Kitap Fuarı 14.4.2017 760
133 Günün birinde e-fuar olur mu?.. 7.4.2017 758
134 EN KRAL ARKADAŞIM : İZMİR FUARI.. 4.4.2017 928
135 e-kitapla sevişilmez! 31.3.2017 940
136 BODRUM'A HASRET 28.3.2017 906
137 “e-kitap” modası 24.3.2017 3508
138 “ALTIN TESTİ”NİN YARATICISI YILDIZ ŞİMA… 21.3.2017 8189
139 Küreselleşmede mahşerin 10 süvarisi 17.3.2017 1002
140 KARİKATÜRİST HALİL YILDIRIM'A SEVGİLERİMLE… 14.3.2017 8149
141 İstanbul Kitap Fuarı'ndan nasıl eğlence çıkar? 10.3.2017 881
142 “KEMERALTI GÜZELİ” TABLOSUNA SAHİP OLAMADIM… 7.3.2017 8354
143 İstanbul kitap fuarlarına imreniriz 3.3.2017 1067
144 PASAPORT'TA BİR SERSERİ… 28.2.2017 3671
145 Daima albüm yaparım 24.2.2017 1129
146 BABAMIN EMEKLİLİK TABLOSU… 21.2.2017 8333
147 Kapanış melankolisi 17.2.2017 1121
148 RAKI ŞİŞESİNDEN SAAT KULESİ… 13.2.2017 8698
149 Teşekkür borçlu olduğum kişiler 10.2.2017 1247
150 UYUYACAK OLAN GÜZEL... 7.2.2017 1265
151 Öner Yağcı, güzel insan.. 3.2.2017 1292
152 AYTEN KÖSE'YE MERHABA… 31.1.2017 3268
153 Turgut Özakman, bir anıt adam.. 27.1.2017 1278
154 İSMET XBİLEN… BİR GİZEMLİ RESSAM… 24.1.2017 8996
155 Yüksel Pazarkaya'ya merhaba.. 20.1.2017 1396
156 ERAY ÖZBEK'E KONU OLMAK ONURDUR… 17.1.2017 7673
157 Kuvayı Milliye kitabım 13.1.2017 1419
158 BİR BAŞKA ESRARENGİZ TABLO… 10.1.2017 5237
159 14. Fuar ve Onur Konuğu Tarık Dursun 6.1.2017 1380
160 EVİN DEMİRBAŞI “RUMELİ HİSARI”… 3.1.2017 6760
161 13.Fuar ve “Paristanbul” kitabım 30.12.2016 6774
162 HELİN'İN AMAZON'U BENDE KALDI… 27.12.2016 2614
163 BALEV BEYAZ YAŞAM ÖDÜLÜ NASİP OLDU… 23.12.2016 3014
164 ŞİMDİ PARİS'TE OLMAK VARDI… 20.12.2016 5146
165 Eflatun Nuri ve çetesi 16.12.2016 1388
166 FOSFORLU RENKLERİN RESSAMI: ZÜMRÜT ÖZMEN 13.12.2016 1504
167 Nasıl, “La Fontaine” oldum?.. 9.12.2016 8429
168 BÜLENT ECZACIBAŞI ARMAĞANI: BİR FERRUH BAŞAĞA… 6.12.2016 8703
169 Deniz Kavukçuoğlu, güvenlikçiye nasıl yakalandı? 2.12.2016 1163
170 TABLOSUNU ÇALDIĞIM RESSAM: MUAMMER DURMUŞ 29.11.2016 1832
171 Kendimizi, Nurgül Hanım'a bir türlü tanıtamadık 25.11.2016 1331
172 ANNEMLE BABAMA EVLİLİK HEDİYESİ: CELAL UZEL 22.11.2016 2459
173 Kelebek koleksiyoncusu yazarlar 18.11.2016 1399
174 MUHSİN GÜROK'UN TAKASINA BİNMEK İSTERDİM… 15.11.2016 6396
175 Halikarnas Kadırgası yol alıyor 11.11.2016 1391
176 ÜÇ KAPLANIMA, “KARA PANTER” ARKADAŞ GELMİŞTİ… 8.11.2016 3776
177 Cihan Demirci medarı iftiharımızdır 4.11.2016 1365
178 CUMBADA ALİYE BERGER KEYFİ… 1.11.2016 6143
179 Kitap fuarında televizyonculuk 28.10.2016 1381
180 ŞEREF BİGALI, TÜRK RESMİNİN ŞEREFİDİR… 25.10.2016 4879
181 Bitmez tükenmez televizyon programlarım 21.10.2016 1329
182 BİR ZAMANLAR RAMO VARDI… 18.10.2016 5504
183 Şapur şupur, çok sevimli bir mizahçı 14.10.2016 1380
184 ALİ RIZA KIRKAN HOCAMIZA SEVGİYLE... 4.10.2016 1618
185 KİBATEK, Türk Dünyası'nın sesi 30.9.2016 1463
186 BİRİCİK AMERİKALI DOSTUM: RESSAM NEAL LANGE… 27.9.2016 6574
187 Muhtar Kemal yerime geçti 23.9.2016 4084
188 GAZETE YARATAN BİR RESSAM: RECAİ SEYREK 20.9.2016 1576
189 TÜYAP dostlukları bambaşkadır 9.9.2016 2372
190 “BİHRAT MAVİTAN” BİR TANEDİR… 6.9.2016 5062
191 İNCİLA YAŞAMANI DİLİYORUM… LÜTFEN… 23.8.2016 9057
192 Örnek alınacak okuyucular 18.8.2016 2337
193 ZENCİ DOĞMAK İSTERDİM… 16.8.2016 4508
194 Yüreğinde İzmir aşkı olanlar 12.8.2016 0
195 “HALİKARNAS BALIKÇISI” REHBERİMDİR… 9.8.2016 4112
196 Muammer Ketençoğlu ve Nihat Genç 5.8.2016 2796
197 TÜRK KOLEJLİLER BU TABLOYU SEVECEK... 2.8.2016 2350
198 Mustafa Şerif Onaran'ın 1940 karanlığı 29.7.2016 2354
199 İzmir'in simgesi Tarık Dursun 22.7.2016 1597
200 SEVİNÇ PASTANESİ TABLOSU'NDA YAŞAYACAĞIM… 19.7.2016 8995
201 SOĞUKKUYU TRAMVAY CADDESİ 15.7.2016 2366
202 "PARİZYEN NECLA" HEP YÜREĞİMİZDESİN… 12.7.2016 9075
203 SOĞUKKUYU MAHALLESİ 30.6.2016 3049
204 Son Görev 24.6.2016 3024
205 Saygı Günü 17.6.2016 3016
206 Günlük Ustası 9.6.2016 3095
207 EFES KOLEJİ'NDE NAZIM HİKMET HAFTASI 31.5.2016 2476
208 Salah Birsel Kendini Anlatıyor 27.5.2016 2287
209 Eli öpülür Salah Birsel'in 20.5.2016 1779
210 Nebil Özgentürk'ün çalınan plaketi 13.5.2016 2582
211 Savulun Attila İlhan geliyor.. 22.4.2016 3233
212 Unutamadığım söyleşiler 15.4.2016 3296
213 Balıklıova Destanı (38) 11.4.2016 3236
214 Balıklıova Destanı (37) 5.4.2016 4353
215 Balıklıova Destanı (36) 29.3.2016 2698
216 e-kitapta son dakika 25.3.2016 3307
217 Balıklıova Destanı (35) 22.3.2016 3237
218 Amazon'a, ciddi rakipler var 18.3.2016 1894
219 Balıklıova Destanı (34) 15.3.2016 4400
220 e-kitaba karşı, “my-kitap” geliyor.. 11.3.2016 3384
221 Balıklıova Destanı (33) 8.3.2016 3471
222 Kendi kendimizin yayıncısı mı olacağız?.. 4.3.2016 1789
223 Balıklıova Destanı (32) 1.3.2016 3298
224 San Pedro Manastırı'nın kütüphanesinde asılı beddua 26.2.2016 1916
225 Balıklıova Destanı (31) 23.2.2016 3121
226 İstanbul Sanal Kitap Fuarı 19.2.2016 2720
227 Balıklıova Destanı (30) 16.2.2016 3253
228 Günün birinde e-fuar olur mu?.. 12.2.2016 1781
229 Balıklıova Destanı (29) 9.2.2016 2442
230 e-kitapla sevişilmez! 6.2.2016 2521
231 Balıklıova Destanı (28) 2.2.2016 3394
232 Balıklıova Destanı (27) 26.1.2016 3466
233 Küreselleşmede mahşerin 10 süvarisi 21.1.2016 1912
234 Balıklıova Destanı (26) 19.1.2016 3319
235 İstanbul Kitap Fuarı'ndan nasıl eğlence çıkar? 15.1.2016 3399
236 Balıklıova Destanı (25) 12.1.2016 3327
237 İstanbul kitap fuarlarına imreniriz 8.1.2016 3410
238 Balıklıova Destanı (24) 5.1.2016 3510
239 Kapanış melankolisi 31.12.2015 3449
240 Balıklıova Destanı (23) 29.12.2015 3701
241 Teşekkür borçlu olduğum kişiler 25.12.2015 2036
242 Balıklıova Destanı (22) 22.12.2015 3388
243 Öner Yağcı, güzel insan.. 18.12.2015 1938
244 Balıklıova Destanı (21) 15.12.2015 3460
245 Turgut Özakman, bir anıt adam.. 11.12.2015 2864
246 Yüksel Pazarkaya'ya merhaba.. 4.12.2015 2841
247 Balıklıova Destanı (19) 1.12.2015 3544
248 Kuvayı Milliye kitabım 27.11.2015 2507
249 Balıklıova Destanı (18) 24.11.2015 2745
250 Eflatun Nuri ve çetesi 20.11.2015 2823
251 Balıklıova Destanı (17) 17.11.2015 3352
252 14. Fuar ve Onur Konuğu Tarık Dursun 13.11.2015 2103
253 Balıklıova Destanı (15) 10.11.2015 3434
254 13.Fuar ve “Paristanbul” kitabım 6.11.2015 9904
255 Balıklıova Destanı (15) 3.11.2015 3417
256 Deniz Kavukçuoğlu, güvenlikçiye nasıl yakalandı? 30.10.2015 1873
257 Balıklıova Destanı (14) 27.10.2015 3479
258 Nasıl, “La Fontaine” oldum?.. 23.10.2015 8794
259 BALIKLIOVA DESTANI (13) 20.10.2015 3431
260 Kendimizi, Nurgül Hanım'a bir türlü tanıtamadık 16.10.2015 2024
261 Balıklıova Destanı (12) 13.10.2015 3412
262 Kelebek koleksiyoncusu yazarlar 9.10.2015 2819
263 BALIKLIOVA DESTANI (11) 6.10.2015 2165
264 Cihan Demirci medarı iftiharımızdır 2.10.2015 2905
265 Kitap fuarında televizyonculuk 25.9.2015 2809
266 NASIL YAZAR OLDUM 22.9.2015 3387
267 Bitmez tükenmez televizyon programlarım 18.9.2015 1912
268 Balıklıova Destanı (8) 15.9.2015 3537
269 Şapur şupur, çok sevimli bir mizahçı 11.9.2015 2150
270 Muzaffer İzgü, fuarın en sevilen yazarı 4.9.2015 2053
271 Balıklıova Destanı (6) 1.9.2015 4555
272 KİBATEK, Türk Dünyası'nın sesi 28.8.2015 2760
273 Balıklıova Destanı (5) 25.8.2015 3558
274 Balıklıova Destanı (4) 18.8.2015 3466
275 Nice ilginç olaylar yaşadım 14.8.2015 2811
276 BALIKLIOVA DESTANI (3) 11.8.2015 3509
277 TÜYAP dostlukları bambaşkadır 7.8.2015 2095
278 Balıklıova Destanı 4.8.2015 3505
279 Profesör Okuliptus ve Hasan Hoca 31.7.2015 2972
280 Örnek alınacak okuyucular 24.7.2015 2985
281 Yüreğinde İzmir aşkı olanlar 17.7.2015 3621
282 Muammer Ketençoğlu ve Nihat Genç 10.7.2015 2884
283 Mustafa Şerif Onaran'ın 1940 karanlığı 3.7.2015 2252
284 SOĞUKKUYU TRAMVAY CADDESİ 19.6.2015 3102
285 118 NUMARALI EV 11.6.2015 3485
286 SOĞUKKUYU MAHALLESİ 5.6.2015 2873
287 Son Görev 29.5.2015 3606
288 Saygı Günü 22.5.2015 3626
289 Günlük Ustası 15.5.2015 4063
290 Yoksullar Mahallesi'nde şiir 8.5.2015 3046
291 Salah Birsel Kendini Anlatıyor 1.5.2015 2262
292 Eli öpülür Salah Birsel'in 24.4.2015 2328
293 Nebil Özgentürk'ün çalınan plaketi 17.4.2015 2929
294 Attila İlhan kuyruklu yıldız gibi gelip geçti.. 3.4.2015 2283
295 Savulun Attila İlhan geliyor.. 27.3.2015 3620
296 Unutamadığım söyleşiler 20.3.2015 3646
297 Pederbey teşrif ederse.. 13.3.2015 3782
298 Kitap fuarında sergiler 6.3.2015 3018
299 Devrim olunca çalışacağız! 27.2.2015 3158
300 Fuarlarımızın başrol oyuncusu kimdir? 20.2.2015 2143
301 Stant gediklileri başımızın tacıdır 13.2.2015 3411
302 Şair Bahattin Ertük.. Standımızın simgesidir.. 6.2.2015 2598
303 Kitap Fuarı açılıyor 30.1.2015 3223
304 Stant düzeni önemlidir 23.1.2015 3900
305 Standımızın pek parlak düzeni 16.1.2015 2460
306 Mutlucan bir türlü ortada gözükmez 9.1.2015 2409
307 Fuara nasıl kapağı atarız?.. 2.1.2015 3033
308 Rahmetli anam, kitap fuarına gelseydi?.. 26.12.2014 2210
309 Yazarlarla birlikte yaşamak.. 19.12.2014 2445
310 Anamın kafatası, “Türk” çıkmış 12.12.2014 10451
311 Ben, anamın oğluyum.. 5.12.2014 3336
312 Dedelerim kitap kurduydu 28.11.2014 2691
313 Önce selüloz manyağıyım.. 21.11.2014
314 Fuar beni hep heyecanlandırır 14.11.2014 2866
315 Kitap Fuarına başvuru 7.11.2014 4193
316 Gazeteci Hikayesi 1.11.2014 3438
317 Halk kahramanı Balbay 24.10.2014 4064
318 Temiz yurtsever.. 17.10.2014 3966
319 Balbay ile dayanışma toplantısı 10.10.2014 3458
320 Karataş'taki Gazeteciler Cemiyeti 3.10.2014 2615
321 Balıkçı'nın Balbay sevgisi.. 27.9.2014 3314
322 Cumhuriyet ve Basın Paneli 19.9.2014 3456
323 Emperyalizme karşı olmak.. 12.9.2014 3305
324 Her şey çürümüş 5.9.2014 4087
325 Bir destan, üç roman 29.8.2014 3630
326 Mustafa Balbay darbeci olamaz 22.8.2014 2892
327 İlhan Selçuk'un son sözü 15.8.2014 3516
328 Yüzbaşı Selahattin'in yoldaşı.. 8.8.2014 3642
329 Kışlalı'nın temel görüşleri 1.8.2014 4123
330 Mustafa Balbay'ı, okulunda düşündüm.. 25.7.2014 2748
331 Vayy gitti, benim Ahmet Taner Kışlalı'm.. 17.7.2014 2741
332 Bir nefis insan: Ali Gevgilili 11.7.2014 3617
333 Çok popüler bir toplum bilimci: Emre Kongar 4.7.2014 2937
334 Türkan Saylan'ın Hıristiyanlığı.. 27.6.2014 2845
335 Uğur Mumcu'nun kitaplarını nasıl yediler?.. 20.6.2014 2639
336 Uğur Mumcu'yu kim öldürdü?.. 13.6.2014 3409
337 Bir tane daha Abdi İpekçi gelmez.. 6.6.2014 2950
338 Orhan Bursalı'nın anlattığı “Karanlık Çağ”.. 30.5.2014 6084
339 Ölü Aydınlar Ülkesi 23.5.2014 3163
340 Uğur Mumcu'yu kim öldürdü?.. 16.5.2014 3415
341 Orhan Bursalı'nın anlattığı “Karanlık Çağ”.. 9.5.2014 5916
342 YÜZBAŞI SELAHATTİN'İN YOLDAŞI... 2.5.2014 3842
343 Gazetelerin kitap eklerini alkışlayın! 25.4.2014 2940
344 Nurullah Ataç'ın bazı buyruklarına uydum 18.4.2014 2991
345 Kitap fuarlarının en büyük destekçisi: Cumhuriyet 11.4.2014 3025
346 Günce okumak ve yazmak çok nefis bir alışkanlıktır 4.4.2014 2936
347 Şükran ağabeyi, fuardan kaçırırdık 28.3.2014 3674
348 Eski Karşıyaka sevgisinde buluştuk 21.3.2014 3048
349 Şükran Kurdakul denen efsanevi silahşör 14.3.2014 3029
350 Nermin Türksönmez'in zarif masaları 7.3.2014 3146
351 Kadın şair Nuşin Kavukçuoğlu.. 21.2.2014 5148
352 İlk Fuarın süksesi.. 14.2.2014 4461
353 Beni fuara ısındıran adam 7.2.2014 4033
354 Kitap fuarlarının sonsuza uzanan önemi 31.1.2014 5135
355 TÜYAP denilen kültür okyanusu.. 24.1.2014 5450
356 Kitap Fuarları neden gizemlidir? 17.1.2014 3219
357 Bir yazar için nasıl kız kaçırdım?.. 10.1.2014 3163
358 Şeytan'ın işareti: 666 3.1.2014 3642
359 İzmir'de ilk kitap müzayedesi 27.12.2013 4069
360 Korsan kitapçılık 20.12.2013 5779
361 Sahhaflar Derneği'ni kuruyoruz 13.12.2013 3563
362 Sahafların Kralı Peter ve Nazif dostum.. 6.12.2013 3345
363 Gazinocu Hüseyin Türkmenoğlu'ndan kitap yürüttüm 29.11.2013 4017
364 İzmir'in kitap kurtları ve Turgay Gönenç 22.11.2013 4011
365 İzmir Basın Tarihi'nin ilk adımları 15.11.2013 4406
366 Korsan kitapçılık 8.11.2013 4883
367 İzmir Kitapçılarını kucaklıyorum 1.11.2013 4445
368 Yayınlanan ilk kitabımız: Şule-i Efkar 25.10.2013 3605
369 İsmet Paşa'nın hatıralarında kitapçılık 11.10.2013 4325
370 Kemeraltı kitapçıları 4.10.2013 5428
371 İzmir'in ilk kitapçısı Ahmet Sabri Efendi ve Frenk kitapçıları.. 27.9.2013 4216
372 Modern Araştırmacı'nın soruları 20.9.2013 4196
373 Türkiye'den kitap rakamları 13.9.2013 4236
374 Kitap, kepek yapar mı?.. 5.9.2013 3394
375 Kitap, kepek yapar mı?.. 30.8.2013 3254
376 Uykuya dalan kitaplar: Bazen kitap, basımını yıllarca bekler 23.8.2013 4098
377 Gezen bir kitapla hiç tanıştınız mı?.. 16.8.2013 3144
378 Var mı, Yorgun Savaşçı'ya, Kara Kitap'a yan bakan?.. 2.8.2013 3201
379 Kitap, in midir, cin midir? 26.7.2013 4321
380 İlhan Selçuk'tan ders verici bir yazı 19.7.2013 4174
381 Anılar bahsinde Doğan Hızlan 12.7.2013 4235
382 Anıların büyüsü ve Şakir Eczacıbaşı 5.7.2013 3886
383 Anıların arkasına neden saklanıyoruz? 28.6.2013 3047
384 Bir Giritli edebiyat külliyesi 21.6.2013 4607
385 Bir Mason filozof 7.6.2013 5002
386 Eli öpülesi öğretmenlerim.. 31.5.2013 4464
387 İzmir Kültür Gezileri 24.5.2013 4496
388 İzmir Seminerleri 17.5.2013 6544
389 İzmir Ödülleri 10.5.2013 5553
390 Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi 3.5.2013 4490
391 İçinden “İzmir” geçen kitaplar 26.4.2013 15757
392 Benim naçizane “Kocatepe” dergim 19.4.2013 9457
393 İzmir dergilerini tarayalım 12.4.2013 3912
394 İnsanlığı, ulusunu, halkını, bizleri bırakıp nereye Ali Rıza Ertan?.. 5.4.2013 3481
395 Bir zamanlar şiir matineleri vardı 29.3.2013 3983
396 İzmir şairleri.. İzmir şiirleri.. 22.3.2013 11546
397 Urla vurgunu Necati Cumalı 15.3.2013 4767
398 Halit Ziya'dan Berin Taşan'a seçkin portreler 8.3.2013 4461
399 Bizim mahalleden Samim Kocagöz 1.3.2013 4139
400 Cumhuriyet Dönemi İzmir Altıları 22.2.2013 5442
401 Çağdaş Edebiyatımızda En İyi 40 Şey ve “İzmir Edebiyat Cemiyeti” 15.2.2013 8267
402 Edebiyat Cumhuriyeti'nin İzmirli parlamenterleri 8.2.2013 4198
403 İzmir’i yazmak... 1.2.2013 4130
404 Her şey Homeros'la başlar.. 25.1.2013 4497
405 Agora'yı kazanlar nasıl kaçtılar?.. 18.1.2013 3361
406 İzmir'i, tünellerde, dehlizlerde tanıdım.. 11.1.2013 4060
407 Bir zamanlar “Toplumcu Düşün”.. 4.1.2013 12858
408 Kütüphaneden belge çalan yazarlar, tarihçiler 28.12.2012 4755
409 Kütüphaneden belge çalan yazarlar, tarihçiler 21.12.2012 4420
410 Milli Kütüphane konferanslarım 14.12.2012 4175
411 Araştırmacı gazetecinin üçüncü adresi 7.12.2012 5592
412 Milli Kütüphane'ye çok şey borçluyuz 30.11.2012 3952
413 Milli Kütüphane kurucuları 23.11.2012 6396
414 Milli Kütüphane tapınak gibidir 16.11.2012 4722
415 Annem imdadıma yetişiyor 9.11.2012 4377
416 Milli Kütüphane dillense 2.11.2012 5217
417 Emil Galip Sandalcı'nın pislik dolu evi 19.10.2012 6635
418 “İlk Kurşun Anıtı”, fikri gelişmeyi ateşledi 12.10.2012 7469
419 Osmanlıca bilmek, avantaj kazandırır 5.10.2012 7020
420 İnsanın kütüphanesi yalan söylemezmiş 28.9.2012 4622
421 Avram Galanti'nin Bodrum Tarihi 21.9.2012 4836
422 Haydi, özel kütüphane kuralım 14.9.2012 4802
423 İşçi emeklisi Talat Bey, boğulmak üzere.. 7.9.2012 5308
424 Ansiklopedide “madde” olmak yeter mi?.. 31.8.2012 11072
425 Ansiklopedide “madde” olmak yeter mi?.. 24.8.2012 5252
426 Ünlülerin kitaplıkları 10.8.2012 4922
427 Yaşar Aksoy Kütüphanesi'nden hatıralar.. 3.8.2012 4853
428 Kitaplarımın geleceği ne olacak? 27.7.2012 4403
429 Kitapların esiri olduk 20.7.2012 0
430 Benim salkım saçak kütüphanem 13.7.2012 5388
431 Yeni takma ismim ne olsun? 6.7.2012 4098
432 Müfettişler beni nasıl yakaladı?.. 29.6.2012 4765
433 Takma isimli yazarlar 22.6.2012 6343
434 Sahte Yaşar Aksoy, nasıl yandı kül oldu?.. 15.6.2012 4093
435 Sevgili Hakan Tartan ve Hürriyet Ege 8.6.2012 4795
436 Tek tekzip almadım, tek tekzip yayınlatamadım 1.6.2012 4404
437 Yeni Asır'ı özlememek elde mi?.. 25.5.2012 5564
438 Süleyman Demirel'den iki ödül aldım 18.5.2012 6301
439 Eflatun Nuri'den transfer teklifi 11.5.2012 5422
440 Yeni Asır'a çok şey borçluyum 4.5.2012 6087
441 Gladyatörler Arenası gibi gazete 27.4.2012 5674
442 Karşıyaka aşkı bana yol gösteriyor 20.4.2012 4981
443 Yeni Asır yılları 13.4.2012 7583
444 Hasan Rasim beni kaçırmak istiyor 6.4.2012 6039
445 Bir aile gibiydi Demokrat İzmir 30.3.2012 7779
446 Akın Simav beni fark ediyor 23.3.2012 6942
447 Gazeteci miyim, yazar mıyım? 16.3.2012 4582
448 İlk dergicilik coşkularım 2.3.2012 5891
449 İlk yazım... 24.2.2012 7101
450 İlk kompozisyon ödevim 17.2.2012 5427
451 Günümüzde çocuk kitapları 10.2.2012 6219
452 Çocuk kitapları bahsinde, “ilk kitaplarım".. 3.2.2012 13721
453 Öldükten sonra dirilen yazar 27.1.2012 5082
454 Yazarlar, pinpirikli insanlardır 20.1.2012 5156
455 Yazarlar, pijama giyerler mi?.. 13.1.2012 5237
456 Entellektüel fahişe olamayız! 6.1.2012 5347
457 Dürüst ve ilkeli yazarlık 30.12.2011 5082
458 Emin Çölaşan ve ölüm döşeğindeki okuyucusu 23.12.2011 5462
459 Bir yazar kimdir? 16.12.2011 7430
460 Halim Yazıcı'nın tersten diyalektiği 9.12.2011 4809
461 Diyalektik düşünmeye gayret ettim 2.12.2011 5706
462 Diyalektik düşünmeye gayret ettim 2.12.2011 5300
463 Bu yazıları yazdım? 25.11.2011 5202
464 Bağımsız Türk yazarı neden öksüzdür?.. 18.11.2011 4251
465 Bağımsız Türk yazarı neden öksüzdür?.. 18.11.2011 5217
466 “Sir Vidiadhar Naipaul” sorunu 11.11.2011 12759
467 Avrupa Yazarlar 4.11.2011 5237
468 Edebiyatın üstüne 28.10.2011 4849
469 Bundan böyle kimse, Jack London'un ismini bile hatırlamaz! 21.10.2011 5223
470 İşte Küresel Edebiyat: Michael Crichton, Rowling, Dan Brown, Tolkien ve Lovecraft.. 14.10.2011 5212
471 Jurassic Park'ın yazarı ölünce, neden ağladım? 10.10.2011 4671
472 Edebiyatta sol ve sağ 30.9.2011 5279
473 İşte Nazım Hikmet, işte yurtseverlik.. 23.9.2011 6437
474 Emperyalizm, Edebiyat, milliyetçilik ve din.. 16.9.2011 4983
475 Edebiyatın politik gücü 9.9.2011 6220
476 Klasikler, hayatın ilk adımlarıdır.. 2.9.2011 4835
477 Edebiyat, “edeb” sözünden kaynaklanır 26.8.2011 8419
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu