“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında - Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon “Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
+   --   0

R03;

“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında

 

 

 

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” bu yıl da aralarında İzmir ve Alaçatı'nın bulunduğu 63 ilde, yurt içi ve yurt dışı dahil olmak üzere, eş zamanlı olarak düzenlendi.

2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteğiyle başlayan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun bu yıl 6’ncısı gerçekleştirildi.

 

 

Alaçatı pazar yerindeki balık mezatının yapıldığı alanda toplanan süslü kadınlar, Alaçatı sokaklarından geçerek, Çamlık yoldan Ilıca dört yola kadar gidip başlangıç noktalarına geri döndüler.

 

Süslü kadınlar, güzergah boyunca "Çevir pedalları hayata renk gelsin", "İki teker dünyaya yeter", "Hayat boş, pedalla coş", “Aşıksan vur gitara, bisikletliysen bas pedala” sloganlarının yer aldığı pankartları bisikletlerinde taşıdılar.

2013 yılından bu yana büyüyerek gelişen etkinlik, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun Alaçatı Sorumlusu olan Zeynep Erdem’in yaptığı basın açıklamasıyla başladı. Yaptığı açıklamada etkinliği Eylül ayının üçüncü haftasında gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Erdem, “Bu organizasyonla, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsımdan yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”ne vurgu yapmak istedik. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de yıllardır biz de destek veriyoruz. Biz de İzmir’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız” dedi.

 

Konuşmasında yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığını ve yollarda bisikletlilere saygı duyulması gerektiğinin altını çizen Zeynep Erdem, “Motorlu taşıtların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığını arttıracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Organizasyona özellikle “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” denmesinin sebebine de değinen Erdem, “ Kadın ve erkeklerin toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz. Ne yazık ki ülkemizde görünür olmayan binlerce kadın var. Kadın toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında ‘var’ olmalı” diyerek sözlerini tamamladı. “Bisiklete, kadına ve kadınlı bisiklete saygı” mottosuyla hareket eden kadınlar konuşmanın ardından birbirinden renkli, ve süslü bisikletlerine binip Alaçatı’nın sokaklarında pedal çeviirdiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Haber Resimleri
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında
“Süslü Kadınlar” Alaçatı sokaklarında

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.