21. Çeşme Festivali için gün sayılıyor - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon 21. Çeşme Festivali için gün sayılıyor
+   --   0

 

21. ÇEŞME DENİZ ŞENLİKLERİ VE ULUSLARARASI ŞARKI YARIŞMASI’NDA GERİ SAYIM BAŞLADI
 
Bu yıl 28 Haziran-3 Temmuz’da 21'incisi gerçekleştirilecek olan Çeşme Deniz Şenlikleri ve Uluslararası Şarkı Yarışması'nın basına tanıtım toplantısı Kordon Otel'de yapıldı. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, “Uluslararası Şarkı yarışması ile esas hedefimiz, Çeşme ilçemizi Dünyaya tanıtmak” dedi.
 
Başkan Faik Tütüncüoğlu ile Gazeteci Erol Yaraş, ülke seçimlerinde Türkiye ile turizm ilişkileri daha donanımlı olan komşuları seçtiklerini belirtti.
 
Birkaç dönem ekonomik sıkıntı nedeniyle yapılamayan, ancak son 5 yıldır tekrar aralıksız düzenlenen Çeşme Deniz Şenlikleri ve Uluslararası Şarkı Yarışması'nın bu yıl 21'incisi düzenleniyor. Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi jüri koltuğunda Garo Mafyan temsil edecek.
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ile Gazeteci Erol Yaraş, 5 Mayıs Çarşamba Günü Kordon Otel'de yarışmanın tanıtım toplantısını düzenleyerek, basına bilgi verdi.
Basın mensuplarını bilgilendiren Erol Yaraş şöyle konuştu: "Çeşme, Akdeniz'de en eski uluslararası bir festival düzenine sahiptir. Festivalin yıllardır bölgeye katkısı ise tartışılmaz boyutta. Son yıllarda marka ilçe, marka bölge ünvanı ile Çeşme'nin de önemi ortaya çıkmıştır. Belli ekonomik sıkıntılar sebebiyle festivale birkaç zaman içinde ara verilmişti. Ancak, son 5 yıldır tekrar aynı canlılıkta ivmesini geri kazanmıştır. Bu anlamda Sun Express'e de bu anlamda çok teşekkür ediyorum. Festivalin gerekli desteklerini bize sunuyorlar."
FESTİVAL İÇİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA DESTEK ÇAĞRISI
Festival kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan herhangi bir destek görmediklerini ifade eden Erol Yaraş, şunları söyledi:
"Kültür ve Turizm Bakanı ile Berlin'de bir fuarda karşı karşıya geldiğimizde; bizlere Ege Bölgesine turizm açısından çok farklı baktıklarını ve gerekli destekleri sağlayacaklarını açıklamıştı. Festival kapsamında da gerekli destek sağlanmasını ümit ediyoruz."
Festivalin aynı zamanda ilçe olarak Çeşme'nin dışında İzmir'in tanıtımı için de büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yaraş; "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da festivale her yıl küçük katkılar sağlıyor" dedi.
Yarışmaya katılacak ülkeler ile irtibat içinde olduklarını söyleyen Yaraş; şu anda kesinleşmiş bir uluslararası ya da yerel anlamda sanatçı listesinin mevcut olmadığını açıkladı. Ülke seçiminde Türkiye ile turizm ilişkileri donanımlı olan ülkeler konusunda tercih yaptıklarını anlatan Yaraş; sözlerine şöyle devam etti: "13 ülke sayısı 14 ya da 15'e de çıkabilir. 28 Haziran günü ülkeler gelmiş olacak. 2 ve 3 Temmuz tarihlerinde açılış kokteyli, kortej yürüyüşü gerçekleşecek. 2 Temmuz Cuma günü 13 ülkenin
yarışacağı yarı final gerçekleşecek. Bu yıl yarışmanın konsepti iki aşamalı olarak gerçekleşecek. İlk gece ülkeler yarışacak. İkinci gece 3 Temmuz'da ise, ilk geceden finale kalan 4 ülke ile birlikte ünlü starların ve misafir sanatçıla-rın konserle-ri ile coşkulu bir final gecesi yaşanacak."
ALTIN GÜVERCİNİN BİRİNCİSİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK
Konuşmasında ayrıca uzun yıllardır yapılamayan 'Altın Güvercin' Yarışması hakkında bilgi veren Erol Yaraş; sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışmada farklı bir boyut daha var. Bu yıl Kuşadası'nda Altın Güvercin Yarışması gerçekleşecek. (Kuşadası Festivali 2010 Altın Güvercin Müzik Yarışması'nın büyük finali 5 Haziran 2010 Cumartesi gecesi Kuşadası'nda gerçekleşecek.) Altın Güvercin Yarışması'nda birici olan yarışmacı Çeşme Uluslararası Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek. Bu anlamda da iki ilçe olarak ilişki bağlarımızı kuvvetlendirmiş olacağız" dedi.
ESAS HEDEF; ÇEŞME'Yİ DÜNYAYA TANITMAK
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çeşme Uluslararası Şarkı Yarışması ile esas hedeflerinin ilçeyi dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi. 5 gün boyunca sürecek festival boyunca çeşitli deniz etkinliklerinin de festival kapsamında yer alacağını belirten Tütüncüoğlu, “Konserler ve uluslararası yarışma ile 'Çeşme' ismini bir kere daha Dünyaya duyurmaya çalışacağız” dedi. Tütüncüoğlu, 2 Temmuz akşamı 5 bin kişilik Çeşme Anfitiyatrosu'nda 13-15 ülkenin sanatçılarının kıyasıya yarışacağını, gecenin en başarılı 4 isminin de 3 Temmuz Cumartesi final gecesinde yarışıp ünlü misafir sanatçıların da yer alacağı jüriyle birincinin belirleneceğine işaret etti. Soru üzerine hangi tv kanalıyla yayın yapılacağının henüz belirlenmediğini, görüşmelerin sürmekte olduğunu ama hedeflerinin ulusal bir tv kanalının olduğunu ifade eden Tütüncüoğlu "Bu yarışmayı Erol Yaraş ile gerçekleştirmemizin sebebi Yaraş'ın yıllardır Çeşme'de yaşamış olması, eşinin Çeşme'yi çok iyi biliyor olması bize avantajlar sağlıyor" dedi.
 
ÇEŞME DENİZ ŞENLİKLERİ VE ULUSLARARASI ÇEŞME ŞARKI YARIŞMASI PROGRAMI
 
28 Haziran 2010 / Pazartesi
Festivale katılacak sanatçıların Çeşme'de toplanması ve karşılama
 
29 Haziran 2010 / Salı 15:00 Yüzme ve Bayrak Yarışı
 
30 Haziran 2010 / Çarşamba 18:00 Açılış Korteji
19:00 Bando Gösterisi 20:30 Açılış Kokteyli
 
01 Temmuz 2010 / Perşembe
10:00 Yat Gezisi - Yabancı Konuklarla 21:30 Meydan Konseri (Çeşme Meydanı) 21:00 Uluslararası Şarkı Yarışması Genel Provası Yer: Çeşme Arifi Tiyatro
 
02 Temmuz 2010/ Cuma
14:00 Basın Toplantısı
16:00 Türk ve Yunan Yüzücülerin Barış Gösterileri 21:00 Uluslararası Şarkı Yarışması Yarı Final Yeri: Çeşme Anfi Tiyatro
 
03 Temmuz 2010 / Cumartesi
21:00 Uluslararası Şarkı Yarışması Final Yeri: Çeşme Anfi Tiyatro

Gazetem Çeşme/İktibas edilemez


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Puan             : 1,6 / 8 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 21. Yıl Kış Konseri'nde "Aşkın Nağmeleri" 15.2.2016 1050
 Karaburun'da ‘21.Ütopyalar Toplantısı' 7.7.2015 1591