Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor - Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
+   --   0

Kerasus Otel yetkililerinin belediyeyi imar planındaki yaya yolunu açmasını ‘Siyasi’ diye suçlamasına Başkan Tütüncüoğlu cevap verdi:

BAŞBAKAN ERDOĞAN DUYSA, KOVALAR ONLARI!
 
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, belediyenin Kerasus Otel önünden geçmesi gereken imar planındaki 7 metrelik yaya yolu ve kıyıya bağlanan yolları yapmaya başlaması ile ilgili otel yetkililerinin suçlamalarına cevap verdi: “Hem kamunun arsasını işgal edecekler, hem Kıyı Kanunu'na aykırı olarak kamunun malı olan kıyıya teller çekip kamunun kıyıdan yararlanmasına engel olacaklar, hem imar uygulamaları sürecinde itirazlarda bulunmayacaklar, hem uygulama yapılmaya başlandığında yürütmeyi durdurma talebi ile başvurdukları mahkeme sonucunda haksız çıkıp talepleri reddedilecek, sonra çıkıp 'Bize siyasi işlem yapılıyor' diyecekler. Başbakan Erdoğan duysa, kovalar onları!”
.
Kerasus Otel yetkililerinin 'Siyasi kıyım yapılıyor' şeklindeki açıklamalarına Başkan Tütüncüoğlu, belediye meclis kararları, imar uygulamaları, onayları ve mahkeme kararı sonuçlarını içeren belgeler ile kroki üzerinde açıklamalarda bulundu.
 
Birkaç gündür Çeşme'de Ayasaranda Mevkii'ndeki Kerasus Otel'in önünden imar planına göre geçmesi gereken yaya yolunu açmak üzere uygulama başlatan Çeşme Belediyesi, otel yetkililerinin suçlamaları ile karşılaştı. Otel sahibi Yavuz Selim Başar ve Genel Müdürü Fatma Özen, siyasi çekişme dolayısıyla belediyenin böyle bir uygulama yaptığını, bu uygulamanın oteli turizm sezonu öncesinde çok zor duruma düşüreceği yönünde açıklama yapmaları üzerine Başkan Tütüncüoğlu basın toplantısı düzenleyerek plan üzerinde belgeler ile açıklama yaptı.
İddiaların gerçek olmadığını savunan Başkan Tütüncüoğlu, söz konusu yolun; kendisinin belediye başkanı olmadığı 30.12.1987'de alınan Belediye Meclis Kararı ile belirlenen yol olduğunu, bölgenin 1996'da 'II. Derece doğal sit alanı' ilân edilmesinden sonra, 'Bölgeye ait Koruma Amaçlı Planı'nın yapılıp 2004'de onaylandığını, 2005'de 'Koruma Amaçlı nazım imar planında yapılan plan tadilatı'nın Encümen Kararı ile de onaylandığını, mal sahiplerinin bu parselasyon planına hiç bir itirazda bulunmadığını belirtti. Daha sonra uygulamaya geçilmesi aşamalarında itirazlar, mahkemeye itiraz ve sonuçlanma süreçlerinin devam ettiğini, 27.11. 2008 Çeşme Belediyesi Encümeni kararı ile parselasyon planının devamına karar verildiğini söyleyen Başkan Tütüncüoğlu, Belediyenin yolu geçirmek istediğinde söz konusu yer için mahkemeye başvuran Kerasus Otel Sahibi'nin yürütmeyi durdurma kararı aldığını, ancak mahkemenin 30.12.2009'da sonuçlandığını, belediyeyi haklı bulup, yürütümeyi durdurma talebini reddettiğini açıkladı.
KAMUYA AİT ALAN, SENELERDİR OTEL TARAFINDAN İŞGAL EDİLİP KULLANILIYOR
Mahkemenin kararından sonra kışın yağmur çamur dolayısıyla yolların açılması işlerine ancak başlandığını söyleyen Başkan Tütüncüoğlu, yolun geçtiği alanın kamuya ait olduğuna dikkat çekerek, otel tarafından ise işgal edilip senelerdir kullanıldığını da vurguladı.
Bölgenin kıyı boyunca yaya yolunun açılmasına başlandığına, Tekke Plajı'ndan Grant Otel Ontur'a doğru yolun devam ettiğini, söz konusu yerin bu güzergah üzerindeki uygulama olduğuna dikkat çeken Tütüncüoğlu, şöyle devam etti:
“Kerasus Otel öncesinde ve sonrasında yol oluşturulmaya başlandı. Buradaki mahkeme süreci yüzünden gecikme oldu. Bilindiği gibi Kıyı Kanunu'na göre kıyılar kamunundur, herkes faydalanır. Biz, kıyıların kapatılmasına göz yumamayız. Bakanlıktan her sene gelip inceler, denetlerler. Yoksa biz suçlu duruma düşeriz. Bu otel denize kadar teller çekip, kıyıyı işgal etmişti. Sadece kıyı değil, halka ait kıyı yolunu işgal etmiş durumda. Biz, halkın kıyıya ulaşacağı yolları ve kıyıdaki yaya yolunu hem Kıyı Kanunu, hem de imar planı gereği açmak mecburiyetindeyiz. Yoksa biz suçlu duruma düşeriz.
BAŞBAKAN ERDOĞAN DUYSA, KOVALAR
Ben Başbakan Erdoğan ile tanıştım. Benim tanıdığım kadarıyla Başbakan, bu olayı duyarsa bunları kovalar. Çünkü hem kamunun arsasını işgal edecekler, hem Kıyı Kanunu'na aykırı olarak kamunun malı olan kıyıya teller çekip kamunun kıyıdan faydalanmasına engel olacaklar, hem imar uygulamaları sürecinde itirazlarda bulunmayacaklar, hem uygulama yapılmaya başlandığında yürütmeyi durdurma talebi ile başvurdukları mahkeme sonucunda haksız çıkıp talepleri reddedilecek, sonra çıkıp 'Bize siyasi işlem yapılıyor' diyecekler.. Bu kadar hatayı, kıyı yolu ve kamunun arsasını işgal eden insanları benim tanıdığım Başbakan Erdoğan, bana göre kovalar.”
Başkan Tütüncüoğlu soru üzerine, yolun geçtiği alanda bahçe duvarı ve otelcilerin diktiği palmiye ağaçlarının bulunduğunu söyledi.
BELEDİYE MEMURLARI TEHDİT EDİLDİ
Başkan Tütüncüoğlu, bölge planının 1/25 binliğe de uygun olduğunu, 5 binlik plandan sonra 1000'lik planında bu uygulamaların yapıldığına işaret etti.
Bu sabah belediye memurları ile otel yetkilileri arasında kavga olduğu yolundaki soruları da cevaplayan Başkan Tütüncüoğlu, “Belediyemiz Başkan Yardımcısı, imar müdürü, zabıta amiri, o yoldan başka yere giderken, otel arkasından geçen karayolunun araçla kapatıldığını görerek, kendi araçlarından inmişler, ancak oradakilerin hakaret ve ölüm tehditleriyle karşılaşmışlar. Bunun üzerine zabıt tutturan arkadaşlarımız, konuyu bize intikal ettirdi. Belediye olarak memura hakaret ve tehdit ile ilgili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk” dedi.
 
Haber:Demet Özbilgin-Foto: Armağan Durkan/Gazetem Çeşme

Haber Resimleri
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor
Çeşme Kerasus Otel Yolu açılıyor

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Puan             : 3,7 / 3 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)