Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA - Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA
+   --   0

Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA

Çeşme'nin örnek turizmci ve işadamlarından Mustafa ve Erdal Yüksekol kardeşler yarattıkları örnek turizm işletmesi Çardak Villa Tesislerinden sonra Türkiye'mizin üçüncü, Ege bölgesinin biricik organik yumurta çiftliğini Çeşme'de kurdular ve nefis köy yumurtalarını tüketiciye ulaştırmaya başladılar.

ÇEŞTOB Yönetim kurulu üyesi Mustafa Yüksekol ve kardeşi Erdal Yüksekol'un kurduklar “MyATA  Organik Yumurta Çiftliği”, Ovacık Köyü, Ören mevkii üzümbağları yolu üzerinde modern bir tesis olarak yükselmekte.

Mustafa Yüksekol, Çeşme'nin ilk organik yumurta çiftliği hakkında bize şunları söyledi: “Çiftliğimiz, Ovacık ovasında 13.000 m2 alan üzerine kurulu içerisinde yaklaşık 350 adet zeytin ağacı, 1000 kadar üzüm bağı, 150 adet nar ağacı, 50 adet karışık meyve ve narenciye ağacı bulunan etrafı taş duvar ve tel örgü ile çevrili korunaklı ve şirin bir çiftliktir.

150 m2 ve 100 m2 iki adet kümesimiz var. Ayrıca 25 m2'lik adet yem ve yumurta depolama alanımız mevcut. Yaklaşık 1200 adet tavuğumuz var.  Toplamda günlük yaklaşık 700 adet yumurta alınıyor.

Bu 1200 adet tavuk yaklaşık 4500 m2 lik alan içerisinde zeytin ve üzüm bağlarının altında serbest bir şekilde dolaşıyorlar. Yem olarak organik mısır, organik buğday ve organik soya takviyesi yapılıyor. Yemlerin tamamı Gaziantep'ten organik üretim yapan firmalardan temin ediliyor. İlaç ve sentetik madde kullanılmıyor.

Doğal ortamında çevre şartlarına uygun bir ortamda tavuklar yaşamlarına devam ediyor ve bu ortama kesinlikle müdahale edilmiyor. Hedefimiz;  gerçek köy yumurtası tadında üretimdir. Hormon ve sentetik tüm maddelerden arındırılmış tavukların kendi doğallığında üretim yapmasını sağladık. Sağlıklı gelecekler için sağlıklı yumurtayı çevre halkımıza sağlıklı şekilde ulaştırmaya başladık”.

Armağan Durkan ile birlikte ziyaret ettiğimiz bu tesisin doğallığına hayran kaldık. Çeşme'ye bu örnek tesisi kazandıran Yüksekol kardeşlere başarılar diliyoruz… (email:Mustafa@cardakvilla.com)


Haber Resimleri
Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA
Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA
Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA
Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA
Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA
Çeşme'de ilk organik tavuk çiftliği: MyATA

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Puan             : 5 / 1 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)