İnönü 134. Yaşında! - Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon İnönü 134. Yaşında!
+   --   0

İnönü 134. Yaşında!

 

CHP Çeşme İlçe Örgütü, 2. Cumhurbaşkanı ve CHP'nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü'nün 134. doğum günü nedeniyle, İnönü Anıtı önünde bir  anma töreni düzenledi.

 

İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'nün heykeli önünde düzenlenen törene, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, CHP Çeşme Kadın Kolları Başkanı Şeniz İridere, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu, Belediye Meclis Üyeleri ve partililer katıldı. 

 

Törende, anıta CHP İlçe Örgütü çelenginin sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. 

 

CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran yaptığı konuşmada, büyük komutan, Lozan fatihi, Cumhuriyetin ilk Başbakanı, kinci Cumhurbaşkanı, Milli Şef, Cumhuriyet Halk Partisi'nin  2. Genel Başkanı İsmet İnönü’yü 134. doğum gününde anmak üzere bir araya geldiklerini belirterek, "Toplum olarak sahip olduğumuz değerleri kaybetmeden kıymetini pek bilmiyoruz. O nedenle de bu topraklara emek vermiş, hizmet etmiş değerli isimlerin genelde ölüm yıldönümlerinde anma törenleri düzenleriz. Tarih bilincinden uzak, kurtuluş savaşımızı ve milli bağımsızlık mücadelemizi itibarsız kılmaya çalışan anlayışın hakim olduğu bir ortamda Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusuna ‘hezimet’ yakıştırması yapanlara, ‘İki ayyaş’ diyerek Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşı İsmet İnönü’ye dil uzatanlara inat, İsmet Paşa’yı 134. doğum gününde saygı ve minnetle anmak için buradayız" dedi. 

 

CHP İlçe Başkanı Oran, konuşmasında İsmet İnönü’nün ülke için yaptıklarına vurgu yaparak, "Basiretsiz yönetimleriyle ülkemizi derin bir ekonomik krizin içine sürükleyenler bugün başları sıkışınca bizlere 'hepimiz aynı gemideyiz' diye veryansın ediyorlar ya. O iş öyle değil. Biz, memleket işgal altındayken, İngiliz gemisiyle ülkeyi terk edenlerin gemisinde değiliz. Biz, ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen Mustafa Kemal’in Bandırma vapurundayız. Biz Lozan’da 'Biz barış istiyoruz' dediğimiz zaman, 'Tam bağımsızlık istiyoruz' dediğimizi herkesin bilmesi lazımdır. 'Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır' diyerek emperyalizme diz çöktüren İsmet İnönü’nün gemisindeyiz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca bu aziz milletin dişiyle tırnağıyla, canıyla kurduğu her şeyi satıp sonra dönüp Lozan’a ‘Hezimet’ demek, değer bilmezliktir, ayıptır,  utanmazlıktır. Asıl Hezimet, 'Emevi camisinde namaz kılacağız' diye efelendiğin Suriye’de ‘Süleyman Şah’ türbesini sırtlayıp kaçmaktır. Hezimet burnumuzun dibinde Ege denizinde onlarca adamızın fiilen işgaline göz yummak, ses çıkaramamaktır" diye konuştu.

 

CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

 

"Yedi düvele meydan okuyup bizlere bağımsız bir vatan bırakanlara dil uzatıp emperyalizmin hain planlarına eşbaşkan hayali kurmakla dünya lideri olamazsınız. Bu bereketli topraklarda şeker fabrikalarını satıp, halkını yabancı sermayenin mısır şurubuna mahkum etmektir hezimet. Bir zamanlar dünyanın tahıl ambarı sayılan bu cennet vatanı saman ithal edecek duruma düşürmektir. Her gün, benzinden doğalgaza, elektriktriğe, iğneden ipliğe her şeye zam yağarken, oğluna pantolon alamadığı için intihar eden bir babanın acısına kulak tıkayıp ‘Kriz mıriz yok!' diye ahkam kesmektir hezimet. Biz, saray avanesiyle, saltanat meraklılarıyla aynı gemide değiliz usta. Bizim gemimiz Bandırma Vapuru. Bizim rotamız, bağımsızlık. Bizim yolumuz İsmet Paşa’nın, Mustafa Kemal’in yolu. Biz bu aydınlık yoldaki onurlu duruşumuzu, kararlı 

adımlarımızı asla terk etmeyeceğiz. Garp cephesinin muzaffer komutanı,‘Ben sizi ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım’ diyerek yurdumuzu ikinci dünya savaşın yıkıcı sonuçlarından koruyan, büyük lider,

Çok partili döneme geçişi sağlayarak, demokrasimize ve Türk siyasetine yön veren siyaset adamı, Devletimizin kurucusu ve milletimizin fedakar, sadık hadimi, insanlık idealinin âşık ve seçkin siması; 'Eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır' diyerek Atatürk’e duyduğu saygıyı dile getiren Milli Şefimiz İsmet İnönü’yü saygı ve minnetle anıyoruz. Vatan Size minnettardır."

 


Haber Resimleri
İnönü 134. Yaşında!
İnönü 134. Yaşında!
İnönü 134. Yaşında!

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 İNÖNÜ ANILDI 26.12.2016 603
 İnönü, Çeşme'de saygıyla anıldı 27.12.2017 622
 İNÖNÜ, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA ANILDI 27.12.2015 911