TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR - Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR
+   --   0

TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR

Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çeşme'de yapılması planlanan TOKİ evleri için yalnızca Çeşme Kaymakamlığı'nın talep toplama yetkisi olduğunu açıkladı.

Çeşme Kaymakamlık binasında bir basın toplantısı düzenleyen Becel, talep toplama çalışmalarının iki haftadır devam ettiğine vurgu yaparak,” TOKİ evleri için talep toplama 1 Temmuz 2013 tarihinden başladı ve 29 Ağustos 2113 tarihinde sona erecek. Bu evler dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza konut edindirme maksatlı bir proje. Talep toplama işlemini Kaymakamlık olarak biz yürütüyoruz. Bununla ilgili Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Kaymakamlığımıza yazmış olduğu bu görevin Kaymakamlığımızın tarafından yapılması için bir talimatı var. Bu talimat çerçevesinde biz kaymakamlığımızda bir büro oluşturduk.  Büroda görevlendirmeler yaptık. İki ay boyunca talep toplamayı Kaymakamlık olarak biz gerçekleştireceğiz.

Bu konutlar 1584 tane daire içeriyor B tipi ve C tipi olarak sınıflandırıyor. B tipi konutlar yani 2+1'ler 85 metrekare ve 1224 daireden oluşuyor. C tipi konutlarda  3+1 daire ve 118metrekare, 360 daire olacak. İki haftadır talep toplama işlemlerimiz başlamış bulunuyor. Müracaat etmeden önce vatandaşların TOKİ ile Halk Bankasının yapmış oldukları protokol çerçevesinde para yatırmaları gerekiyor. 2+1'ler için 4000 lira 3+1'ler için 6000 lira para yatırmaları gerekiyor” dedi.

TOKİ evleri için şu ana kadar 150 başvuru yapıldığını da sözlerine ekleyen Becel,” Vatandaşlarımız Halk Bankasına yatırdıkları paranın dekontunu  bize ibraz edince bizimde istediğimiz belgeler var. Bunlar yine TOKİ'nin bizden alınmasını istediği belgeler. Nüfus kayıt örneği, SGK belgesi ,gelir durumu ispat edecek belge ve tapudan belge alması gerekiyor. Ayrıca 5 yıl Çeşme'de oturuyor olma şartı var. Çeşme nüfusuna kayıtlı olanlar için böyle bir şart yok. Başvuruda bulunan şahısların 25 yaş ve üzeri olması gerekiyor. Bu şartta dul kadınlar için bu yaş aranmıyor. Gelir olarak da 2 bin 600 liralık gelir seviyesinin altında olması gerekiyor. Üzerinde herhangi bir tapu kaydının çıkamaması şartı öncelik taşıyor. Bunun istisnaları var bunları da Çeşme Kaymakamlığının web sayfasını açtıkları zaman öğrenebilirler. Bu belgeler tamamlandıktan sonra  kişilerin müracaatları tamamlanmış oluyor. Takip sırası veriliyor ve sahibi olmuş oluyorlar.

Eğer talepler 1584 altında kalırsa herhangi bir kuraya tabi olmadan müracaat eden herkes hak sahibi olabilecek. Eğer başvurular bunun üzerine çıkarsa noter huzurunda kura çekmek suretiyle hak sahipleri belirlenecek. Bu kurayı çekerken öncelik diye bir şey yok ilk müracaat edenle son müracaat eden arasında bir üstünlük yok. Eşit şartlarda kuraya talip olacaklar.2+1 için 98 bin lira 3+1 için 136 bin lira bir rakam öngörülüyor. Toplam bedelin yüzde 12'lik kısmı sözleşme imzalandığı tarihte yatırılması gerekiyor. Sonraki kalanları taksitle ama ev bittikten sonra ödeyecekle. Bölge TOKİ'nin Reisdere'de bulunan kendi arazisi. Bu kompleksin içersinde camisinin, okulunun, sağlık ocağının olduğu büyük bir proje. TOKİ'nin bize yazmış olduğu yazı çerçevesinde Kaymakamlık olarak bu işin sekretaryasını yürütüyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.


Haber Resimleri
TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR
TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR
TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR
TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR
TOKİ TALEP TOPLAMA ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI'NDA DEVAM EDİYOR

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 Ak Partiden şaşırtan TOKİ açıklaması 26.2.2017 979
 AK PARTİ'DEN TOKİ AÇIKLAMASI 27.6.2013 7625
 Ankara'dan Altınkum bekliyoruz, TOKİ geliyor 20.6.2013 2204
 CHP’DEN TOKİ AÇIKLAMASI 23.1.2016 1268
 Çeşme TOKİ evleri sorunu TBMM'ye taşındı 11.3.2017 1126