Özhan Bakadur (Çemberin köşeleri) / ŞEMSİYENİZİ ALDINIZ MI? - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Özhan Bakadur (Çemberin köşeleri) / ŞEMSİYENİZİ ALDINIZ MI?

   ŞEMSİYENİZİ ALDINIZ MI?  28.3.2014 Özhan Bakadur (Çemberin köşeleri)
Özhan Bakadur (Çemberin köşeleri)
Diğer Yazıları

ŞEMSİYENİZİ ALDINIZ MI?

Bir gün köy ahalisi Nasreddin Hoca'nın kapısına dayanır ve yaşanan büyük kuraklığa çare bulmasını isterler. Hoca Nasreddin kendisinden yardım istenmesinin gururunu yaşar yaşamasına ama ne yapacağını da bilemez. Çaresizliğini köylüye belli etmeden, ne yapabileceğini sorar. Köylünün beklentisi bellidir. Yağmur duası yapmak ve Nasreddin Hocayı da bu duayı yaptırmaya ikna etmektir niyetleri.

Hoca Nasreddin köylüyü geri çevirmek istemez ancak akıbeti kestiremediği için tedbirli olması gerektiğini düşünür ve köylülerden Cuma günü dua için toplanmalarını ister ve şöyle der : “Ama unutmayın hepiniz yağmurun yağacağına büyük inançla dolu olmalısınız. Ona göre hazırlanıp gelin, aksi takdirde bu iş olmaz.” Köylüler Nasreddin Hoca'yı ikna etmenin mutluluğuyla evlerine dönerler.

Sayılı gün tez geçer demişler. Öyle de olur ve Cuma günü geldiğinde köylü meydanındaki yerini alır. Nasreddin Hoca köylüye uzun uzun baktıktan sonra “ Siz yağmur yağacağına gerçekten inanmıyorsunuz. Ben bu duayı yaptıramam” der. Köylü bin bir yemin ederek inandıkları konusunda Nasreddin Hocayı ikna etmeye uğraştıysa da Hoca Nuh der de peygamber demez!

Sonunda çileden çıkan bir köylü hocaya “İyide yağmur yağacağına inanmadığımızı nerden biliyorsun” diyerek serzenişte bulunur. Hoca önce gülümser, sonra köylünün gözlerinin içine gözlerini dikerek “madem inanıyorsunuz o halde neden hiç biriniz yanınızda şemsiye getirmediniz?” der.

Bir şeyi istemek elbette önemlidir, ancak bu istek planlı bir gayreti ortaya çıkarmıyorsa, ham hayalden öteye gidemez. Hayatta iyi şeyler yapmayı, başarılı olmayı ve düşlenen kıymetli hedeflere ulaşmayı şüphesiz herkes ister. Ne var ki birçok öğrenci için hedefler ve bu hedeflere ulaşma isteği çoğu zaman gerçekleşmesi imkânsız hayallerden öteye gidemez. Bu tablonun oluşmasının temel nedeni ise öğrencilerimizin, çocuklarımızın sorumluluk duygularının zayıf olmasıdır. Sorumluluk duygusu gelişmemiş bir öğrenci isteğinin gereğini yapma noktasında sürekli zafiyetler yaşar.

Kişinin istekleri için çalışması ya da hayallerinin peşinden gitme iradesini ortaya koyması kadar, yaşamını idame ettirebilmesi de yine sorumluluk duygusu ile ilgilidir. Peki, insan hayatında önemli bir yer tutan sorumluluk duygusunu çocuklar nasıl ve ne zaman kazanırlar?

Sanırım çocuklarınıza hemen her gün, “Ödevini yap veya oyuncaklarını topla” benzeri telkinlerde bulunuyorsunuzdur. Bunlara benzer telkinlerde bulunma ihtiyacı duymuyorsanız az sayıda ki şanslı aileden birisi olduğunuzu söyleyebilirim.   Eğer o şanslı ailelerden biri değilseniz iş işten geçmeden çocuğunuzun sorumluluk duygusu kazanması için müdahalede bulunmalısınız.

Sorumluluk zorlamayla oluşturulamaz. Genellikle basit bazı görevler verilerek çocuklarda sorumluluk duygusu geliştirilebileceği düşünülür. Fakat kazın ayağı pek böyle değildir! Çocukların bakkala, markete gönderilmeleri ya da odalarını, yataklarını toplamaları gibi “işler” sanıldığının aksine, çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmakta çokta işlevsel değildir. Elbette çocuk becerebildiği işleri görmelidir. Ancak gözlem ve araştırmalar göstermiştir ki çocukta bir zorlama sonucu benimsenen bu gibi işler sorumluluk duygusunun kazanılmasında hiçbir olumlu etki oluşturmamaktadır.  

Çocuğa küçük işler verilmesi elbette önemlidir. Buna karşın, bu işlerin yaptırılmasında gösterilecek aşırı zorlama, ana-baba itaatli çocuklar sağlasa bile kişiliğin oluşum ve gelişiminde olumsuz etkiler yaratabilir.3 yaşından itibaren döke saça da olsa kendi yemeğini kendisinin yemesine imkân vermek, araba temizliği, sofra hazırlanması ya da odasının toplanmasına katılmasını sağlamak çocuğu cesaretlendirici tutumlardır. Buna benzer tutumlar çocuğun kendi kendisine yetmesine ve yönetmesine fırsat vereceğinden onun kendine olan güvenini de artıracaktır.

Sorumluluk duygusu birey olma olgusunun bir neticesidir. Bu nedenle çocuğun bir birey olarak kimliğini inşa etmesine imkân tanınmadıkça uygulanacak hiçbir yöntem fayda sağlamaz. Çocuğa işler vermek ya da onu işlere dâhil etmek birey olma olgusundan bağımsız ele alındığında göstermelik ve zorlama bir tutum ortaya çıkar. Çocuk o işleri zorla yapar ya da işin sonucunda bir ödül beklentisiyle “rüşvete ipoteklenmiş” bir kimlik geliştirir.

Çocuğun birey olması sürecinin ilk adımı “benlik saygısıdır” Aile doğduğu günden itibaren çocuğun benliğine saygı göstermeli, ayrı bir benlik olduğunu ona hissettirmeli ve ona saygın davranmalıdır. Bununla birlikte anne-baba kendi benliğini ve benlik saygınlığını da özenle vurgulamalı ve çocuğun kendisi dışında ki benliklere saygın davranması gerektiğini kavratmalıdır. Bu ön süreç esas olarak birey olma sürecinin temelini tesis edecektir.

İyi ama bu nasıl olacak? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Birkaç örnekle izah etmeye çalışayım. Çocuğunuzun odasına henüz 2 yaşında bile olsa müsaade alarak girmelisiniz. Ondanda aynı şeyi yapmasını beklemelisiniz elbette. Zaten siz ona nasıl davranırsanız o da siz aynı şekilde cevap verecektir. Sanırım izinsiz eşyalarınızın karıştırılmasını istemezsiniz. O da istemeyecektir. Ancak tek başına çekmecelerini henüz yerleştiremez. O halde bu işi birlikte yapabilirsiniz ve çekmeceleri açılıp kapatırken onu yanınızda bulundurarak “müsaadesini” almış olursunuz!

Misafirleriniz geldiğinde neler yaptığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Hazırladığınız ikramları, keyifli sohbetlerinizi ve bu esnada huzurlu ve sakin bir ortama sahip olma isteğinizi çocuğunuz içinde realize etmelisiniz. Misafirleriniz sizin için ne kadar özelse arkadaşlarıyla oynamakta çocuğunuz için o kadar özeldir. O nedenle arkadaşlarını ağırlamasına onlarla birlikte oyunlar kurgulamasına imkân tanımalısınız. Misafirlerinizin çocuklarıyla bir köşede vakit geçirmelerini istemek kaçınılmaz olarak onların kimliklerini reddetmek anlamına gelecektir.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek ise bir başka önemli husustur. Günün uygun saatlerinde ailece yapılacak aktivitelere anne-babasıyla eş haklara sahip olarak katılan çocuk önemli olduğunun farkına kolaylıkla varır. Böylece hem özgüveni gelişir hem de günlük yaşam programını daha sağlıklı yapabilir. Bu sayede yatma ve kalkma saatleri düzene gireceği gibi anne-babasına ait özel zaman dilimleri olması gerektiğini de öğrenmiş olur.

 Siz çevrenize karşı ne orada sorumluluk duyuyorsanız çocuğunuzdan da onu beklemelisiniz. Arabanızın camından dışarı çöp atıyorsanız çocuğunuzdan adasını temiz tutmasını isteyemezsiniz. Eğer siz çevrenizde ki insanlarla nezaketli bir dille konuşmuyorsanız çocuğunuzdan nezaket bekleyemezsiniz. Eskilerin dediği gibi, kazanınızda ne varsa kepçenize o gelir!

Çocuklarınıza sorumluluk verirken kaçınmanız gereken bir diğer konu ise “cinsiyetçiliktir” Şayet sorumluluk kazandırmak için verdiğiniz işleri kızların ve erkeklerin yapacağı işler gibi bir sınıflandırmadan geçirir ve sofrayı toplarken sadece kızınızdan yardım talep ederseniz, oğlunuzun bilincinde küçük bir “ağa” filizlenmesine neden olursunuz.

Çocuğunuz kabul edebileceğiniz bir şey istediğinde bunu bir fırsata dönüştürmelisiniz. Hazır çok istediği bir şey varken bu motivasyonu sorumluluk duygusu kazandırmak için değerlendirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz bir enstrüman çalmayı öğrenmek istiyorsa, enstrümanı ve çalışma ile ilgili diğer malzemelerin toplanıp kaldırılmasını onun yapmasını isteyebilirsiniz. Hatta bunu yapmazsa sıkıntı yaşayacağınızı ve daha çok yorulacağınızı ve bunu istemediğinizi de belirtmelisiniz. Ama unutmayın bu planlama asla bir pazarlık konusu olmamalıdır.

Çocuğunuzun sorumluluk sahibi bir insan olarak yapması gereken işleri bir görevmiş gibi değil, onu da memnun eden sonuçlar doğuran işler olarak algılamasını sağlayın. Mesela oyuncaklarını düzenli bir şekilde toplarsa, oyuncaklarının kırılmayacağını ya da kaybolmayacağını böylece oyuncaklarını daha uzun süre kullanabileceğini izah edin. Mantık zeminine oturan her tutarlı ifade çocuğunuzun benliğinde kendisine yer bulacaktır.

Çocuğunuz size yardım etmek veya kendi başına iş yapmak için bir girişimde bulunduğunda bunu görmezden gelmek ya da yaptığının daha iyisini yapması için uyarılarda bulunmak yanlış bir harekettir. Onu sergilediği sorumlu davranıştan dolayı takdir ettiğinizi belli etmelisiniz.

Kendisi ya da aileniz için bir şey yaptığında ona teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Diyelim ki akşam yemeği için size yardım etti. Ona, “Sen olmasaydın yemeği bu kadar çabuk hazırlayamazdım, katkından dolayı teşekkür ederim” demelisiniz.

Ona, aldığı sorumluluğu yerine getirmediği için kızmak, onu aşağılamak, cezalandırmak uzun vadede işe yaramaz. Özellikle de uygulamayacağınız bir ceza ile onu tehdit etmek, inandırıcılığınızı yitirmenize yol açar. Uyarılarınızı, sevginizi göstererek ve neyin neden olması gerektiğini bir yetişkine anlatır gibi anlatmak en doğru hareket olacaktır.

Neticede sorumluk duygusu kazanmak bağımsız ve sağlıklı bir benlik inşa edebilmeye bağlıdır. Bu nedenle çocuğunuza özel olduğunu hissettirmek, onu sevginizle doyurmak ve tutarlı davranmak oldukça önemlidir. Başaracağınıza inanırsanız emin olun çocuğunuzu sorumluluk duygusuyla donatabilirsiniz. Ama inancınız kadar şemsiyenizi aldığınıza da emin olmalısınız!

AYDA BİR…Bu hafta Devlet Tiyatrolarının sahnelediği bir oyunu dikkatlerinize sunmak istiyorum. 6 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden bir çocuk oyunu olan “HARİKALAR MUTFAĞI” sizi, iki aşçının bambaşka renklerle bezeli dünyasına davet ediyor. Onların mutfaklarına konuk olduğunuzda, yeteneklerinizi keşfetmenin ve peşinden gitmenin önemini fark ediyorsunuz. Çocuğunuzla birlikte hoşça vakit geçirebileceğiniz bir oyun HARİKALAR MUTFAĞI!
Harikalar mutfağı ve diğer oyunların takvimini devlet tiyatrolarının web sitesinden inceleyebilir ve online bilet temin edebilirisiniz. Şimdiden iyi seyirler dilerim.
http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar.html?sehir=12Puan             : 3,3 / 15 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 DEĞİNMELER 7.9.2018 3903
2 SİHİRLİ SİN KELEBEĞİ 17.8.2018 832
3 PEDAGOJİ MODALOJİ 6.7.2018 682
4 BOUTIQUE KUMPANYA 12.6.2018 675
5 AĞYAR SOKAĞI 25.5.2018 633
6 BİLİME SES VER! 27.4.2018 627
7 KURBAĞA BARAKASI 23.4.2018 553
8 ERGENCE 13.4.2018 600
9 KARANLIK OLUYOR MU HALA? 23.3.2018 599
10 AYNAYA BAKIN 9.3.2018 694
11 MEKTUP 16.2.2018 697
12 EĞİTİ (M) İZAHI 2.2.2018 562
13 DEĞİNMELER 19.1.2018 724
14 MAHMUT HOCA'NIN ANATOMİSİ 12.1.2018 621
15 İKİ GÜZEL İNSAN 5.1.2018 604
16 KÜÇÜK ELLER BÜYÜK DENEYLER 29.12.2017 643
17 FİL ZİNCİRİ 22.12.2017 543
18 DUVARDAKİ DELİK 15.12.2017 631
19 O AN'IN PEDAGOJİSİ 24.11.2017 691
20 WHAT İS THE INNOVATION? 3.11.2017 514
21 BARINAK 26.10.2017 664
22 EŞEKLİĞİN LÜZUMU ÇOK 6.10.2017 833
23 TOST YİYEN ASLANLAR 22.9.2017 550
24 DOST KİMDİR? 8.9.2017 598
25 KÜTÜPANNE 25.8.2017 852
26 MİRAS 4.8.2017 621
27 MİRAS 28.7.2017 460
28 DURAK 14.7.2017 599
29 DURAK 7.7.2017 720
30 MORG 30.6.2017 667
31 MORG 23.6.2017 624
32 KALDIRIM 16.6.2017 805
33 KALDIRIM 9.6.2017 559
34 ÜST GEÇİT 26.5.2017 661
35 BEHRAM KURŞUNUOĞLU BİLİM FUARI 28.4.2017 864
36 ŞİİR ZAMANI 21.4.2017 782
37 FETİHE ÇEŞME DAMGASI 31.3.2017 936
38 DEĞİNMELER 17.3.2017 989
39 LOCKED-İN 24.2.2017 1148
40 BİR KOPUŞUN ANATOMİSİ 10.2.2017 1233
41 BOŞ ZAMANLAR 20.1.2017 1451
42 ÜNİVERSİTE SINAVINDA KISA CEVAP DÖNEMİ 6.1.2017 1340
43 BİLİM TARİHİNDEN KESİTLER-1 16.12.2016 1351
44 BÜYÜK EKİP 2.12.2016 1378
45 BİR ŞARKI SÖYLE 25.11.2016 1338
46 BAŞLIKSIZ YAZI 18.11.2016 1408
47 YGS TAKTİKLERİ 28.10.2016 1463
48 PİLAV ÜSTÜ AZ KURU 21.10.2016 1357
49 ŞİİR ZAMANI -2 30.9.2016 1443
50 ÇOCUĞUN İŞİ 9.9.2016 1475
51 ZAMAN… 19.8.2016 2889
52 OLİMPİYAT OKULU 12.8.2016 1551
53 TERCİH SİZSİNİZ! 29.7.2016 1486
54 SEÇMECE BUNLAR! 15.7.2016 1516
55 11.SINIFLARA 11 TAKTİK --3— 30.6.2016 8964
56 11.SINIFLARA 11 TAKTİK (2 17.6.2016 1724
57 11. SINIFLARA 11 TAKTİK 9.6.2016 1722
58 NİTELİKLİ CAHİLİ TANIMA KILAVUZU 27.5.2016 1746
59 HATÇE HANIM TEYZELER MEMET EMMİGİLLER 13.5.2016 1846
60 POETİSTATİSLİK 22.4.2016 1723
61 TAŞIN GEDİĞİ 1.4.2016 1914
62 ÜNİVERSİTE SINAVI NASIL KAZANILIR? -Sokrates'in düdüğü- 18.3.2016 1700
63 ÜNİVERSİTE SINAVI NASIL KAZANILIR? -İshak Amca'nın öğüdü- 4.3.2016 1758
64 ÜNİVERSİTE SINAVI NASIL KAZANILIR? 26.2.2016 1651
65 ÜNİVERSİTE SINAVI NASIL KAZANILIR? -ygszedeler- 19.2.2016 1880
66 ÜNİVERSİTE SINAVI NASIL KAZANILIR? 12.2.2016 1728
67 DEĞİŞMELİ Mİ? 5.2.2016 1655
68 FEN OKULU 21.1.2016 1937
69 FORMÜLE YAN BASMAK (fen eğitimi üzerine düşünceler-3) 15.1.2016 1926
70 BERKELEY HİKÂYESİ 8.1.2016 3685
71 SIMPLE IS GOOD 31.12.2015 1967
72 YAZIYORUZ ABİLER! 18.12.2015 1931
73 KOÇUM BENİM 11.12.2015 2076
74 DEĞİNMELER-5 4.12.2015 1930
75 HAYAT DEVAM EDİYOR 27.11.2015 2093
76 ONUN ARDINDAN 13.11.2015 1984
77 BİR TOTOLOJİK ÇELİŞKİ 30.10.2015 1870
78 KABUS 23.10.2015 1948
79 MOLA 16.10.2015 1893
80 KORE'DEN GÖRÜNEN UMUMİ MANZARA 9.10.2015 1964
81 AİZANOİ'DE BİR YIL 6.10.2015 1958
82 ZORUNDA MIYIM? 18.9.2015 1869
83 SORUMLU MUSUNUZ? 11.9.2015 1662
84 DEĞİNMELER 21.8.2015 2067
85 DOMİNANT MÜLKİYETÇİLİK 7.8.2015 1982
86 HAYDİ KIZLAR LABORATUVARA 24.7.2015 2009
87 ERKEKLER DE PEMBE GİYEBİLSİN 10.7.2015 2157
88 GÖSTER AMCALARA 3.7.2015 2352
89 BİLİM(SEL) TIRAŞLAMALAR 19.6.2015 2236
90 İKARUS PROJESİ 5.6.2015 2075
91 TRUVALI ÇOBAN 29.5.2015 2154
92 SOBA BORUSUNDAN FÜZE YAPMAK 22.5.2015 2219
93 İKARUS 15.5.2015 2237
94 POETİK-US 8.5.2015 2475
95 BİR EFLATUN ÖLÜM 1.5.2015 2307
96 ERGENMATİKSEL DÜTTÜRÜ 3.4.2015 2512
97 KOCA ADAM 20.3.2015 2217
98 DEĞİNMELER-3 12.3.2015 2191
99 KOCA ADAM Yazı Dizisi 6.3.2015 2355
100 HAYALLER SINIFI 27.2.2015 2390
101 KOCA ADAM Yazı Dizisi 20.2.2015 2270
102 KRALLIK 13.2.2015 2569
103 KOCA ADAM Yazı Dizisi 6.2.2015 2770
104 KOCA ADAM 30.1.2015 2990
105 SAHNEDE BİR İTALYAN 23.1.2015 3203
106 TARAJİKOMEDİK LESSONLARDAN ONE BUKET 16.1.2015 2400
107 NEWTON'UN BEŞİĞİ 26.12.2014 2619
108 DEĞERLENDİREMİ(YORUM) 19.12.2014 2373
109 ÇAĞ DEĞİŞİRKEN-2 5.12.2014 2343
110 ÇAĞ DEĞİŞİRKEN-1 28.11.2014 2527
111 BİR KONUŞMA ARİFESİ 21.11.2014 2662
112 SORULAR,HAYALLER VE ÜTOPYA 7.11.2014 2917
113 SINAVSIZ OLMAZ MI HOCAM ? 1.11.2014 3484
114 DENEMEDEN GEÇME 24.10.2014 2749
115 FORMÜLE YAN BASMAK 17.10.2014 2810
116 SINIF 19.9.2014 2815
117 EYVAH OKUL AÇILIYOR 5.9.2014 2789
118 LEYLEĞİN SEYİR DEFTERİNDEN 29.8.2014 2582
119 OYUNCAK TORBASI 22.8.2014 2851
120 DEĞİNMELER-2 15.8.2014 2748
121 DEĞİNMELER 8.8.2014 2655
122 SÜTÇÜ BEYGİRİNİN CEBİR İLE AMANSIZ İMTİHANI 25.7.2014 2956
123 BAYRAMSIZ ÇOCUKLAR 17.7.2014 2875
124 MESLEKÇİ GELDİ HANIM! 11.7.2014 7147
125 TERCİH 4.7.2014 2685
126 TEOG YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ-2 27.6.2014 2959
127 TEOG YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ 20.6.2014 3021
128 TABANCASINI DÜŞÜREN BÜYÜK KAHRAMAN 13.6.2014 3440
129 BABA BİR MASAL ANLAT BANA 6.6.2014 2854
130 SAHNENİN ZULASINDA 30.5.2014 3144
131 EKMEK-SU-KİTAP 23.5.2014 3829
132 BEGÜM'ÜN MUTFAĞI 16.5.2014 3085
133 —SAL”LAMAYALIM” ABİLER 9.5.2014 5135
134 BİR KOVA SU 2.5.2014 3121
135 FESTİVAL OKULU 18.4.2014 3020
136 NEDEN? 11.4.2014 3411
137 DÜNYANIN EN GÜZEL RESMİ 4.4.2014 4196
138 ŞEMSİYENİZİ ALDINIZ MI? 28.3.2014 2881
139 GRAVİTASYONEL NASIR MAVALI 21.3.2014 3081
140 MATRUŞKA 14.3.2014 3112
141 ÖĞRENME SİTİLLERİ-4 7.3.2014 3172
142 ÖĞRENME SİTİLLERİ-3 28.2.2014 3572
143 ÖĞRENME SİTİLLERİ-2 21.2.2014 4047
144 ÖĞRENME SİTİLLERİ-1 14.2.2014 4948
145 KRİZANTEM ÇİÇEĞİ 7.2.2014 5309
146 KIZILDERELİ ŞEFİNİN SÖZLERİ 31.1.2014 8276
147 HAYAL MAKİNESİ-2 24.1.2014 3741
148 HAYAL MAKİNESİ-1 17.1.2014 3734
149 ŞİŞE 10.1.2014 4381
150 KİMSİN SEN? 27.12.2013 3467
151 TİRADLAR SIĞINAĞI 20.12.2013 5421
152 MANKURTLAŞMAK! 13.12.2013 4128
153 MUTLU OLMAK YA DA OL(A)MAMAK! 6.12.2013 3172
154 ENGEL NE? 29.11.2013 4730
155 MERAKLI PİPKİN 22.11.2013 4982
156 UMUT MARATONU 15.11.2013 3297
157 ÖĞRENEMEYEN BİR ÇOCUĞUN MEKTUBU 8.11.2013 4032
158 YA GERÇEK OLURSA-2 1.11.2013 3617
159 YA GERÇEK OLURSA-1 25.10.2013 3432
160 MONTESSORİ EĞİTİM MODELİ 11.10.2013 3743
161 GÜL YAPRAĞI 4.10.2013 3352
162 ŞİİR, THALES VE ARCHİMEDES 27.9.2013 4059
163 ENTROPİ VE EĞİTİM 20.9.2013 5229
164 TEOGES NEDİR ? 13.9.2013 4435
165 BENİMLE UÇMAK İSTER MİSİNİZ? 6.9.2013 3494
166 BİLGE'NİN ANLATTIKLARI 30.8.2013 3719
167 CIRCIR'IN SERANATI 23.8.2013 5226
168 OYNAR MISIN BENİMLE? 16.8.2013 4024
169 KAYIT ZAMANI 2.8.2013 3455
170 RİYAZİYE HİKÂYESİ 26.7.2013 9995
171 GAYR-İ NİZAMİ PEDAGOJİ 19.7.2013 3937
172 PİNOKYO'NUN BURNU 12.7.2013 6030
173 Tercih Zamanı 5.7.2013 3968
174 ÇOCUĞUNUZDAN MAİL VAR! 28.6.2013 4293
175 PANDORA'NIN İPHONENU 21.6.2013 4406
176 ÇOCUK MERKEZLİ AİLELER-1I 7.6.2013 5485
177 ÇOCUK MERKEZLİ AİLELER-1 31.5.2013 4453
178 GERÇEĞİN SAHNESİNDE 24.5.2013 4474
179 BİR DENİZ MASALI 17.5.2013 5357
180 BİR ERGENİN GÜNCESİ 10.5.2013 4877
181 ASLI’NIN DUVAĞI 3.5.2013 4489
182 PUANTİYE DÜŞLER 26.4.2013 4544
183 AYŞE, ÜTÜ YAP! 19.4.2013 4440
184 PALYAÇO DOKTOR 12.4.2013 6210
185 PAELLE PELUŞ BEBEK PARADİGMA 5.4.2013 5153
186 PİSA'YA GİDERKEN ALDIDA BİR YAĞMUR! 29.3.2013 4950
187 TARİHİN TEKERRÜRÜ YA DA TEKERÜRÜN TARİHİ! 22.3.2013 4557
188 RUHUMUN PEŞİNDE 15.3.2013 4733
189 BAHTSIZ BEDEVİ'NİN NASİPSİZ DEVESİ 8.3.2013 8377
190 SIRADAN HİKAYELER 1.3.2013 5274
191 KELEBEK VE DALGIÇ GİYSİSİ 22.2.2013 4908
192 GAZIMIZ VAR! 15.2.2013 4372
193 BİR TAVUĞUN SOY AĞACI 8.2.2013 4986
194 HERŞEY O SON SORU İÇİN 1.2.2013 4724
195 YA GODOT GELMEZSE !.. 25.1.2013 4321
196 PARALEL EVRENDE FİSKOS MASASI 18.1.2013 4726
197 SBS DEĞİŞİRKEN 11.1.2013 4882
198 YETİŞKİNLER İÇİN HİKÂYELER-2 4.1.2013 17140
199 YETİŞKİNLER İÇİN HİKÂYELER-1 28.12.2012 17237
200 6 KERE 9 KAÇ EDER? 21.12.2012 9769
201 GALİLEO'NUN GÖZÜ 14.12.2012 5966
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu