Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 - Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2

   KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2  5.2.2016 Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Diğer Yazıları

KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2
Alien (Uzaylı Yaratık)
Ta 70lerin sonunda, “aptal kutusu” televizyonlara büyük değer kazandıran bir sinema şaheseri çıkmıştı ortaya: Alien*. Eğer belli bir dönem mağarada yaşamamış veya yaşınız 30'un üzerindeyse bu filmi biliyor olma ihtimaliniz yüksek: Amerikalı gariban astronot yenge ve eniştelerimiz, ayak bastıkları bir gezegende oranın sakini bir anne yaratık tarafından bırakılmış yumurtayı uzay gemilerine taşırlar. Orada yumurtasını kıran yavru yaratık, kabuğunun içinden ansızın fırlayarak bunlardan birisinin ağzına yapışır, “Al lan sana yumurtanın alası” diyerek yumurtasını o kişinin ağzına bırakır. Sonrasını tahmin edersiniz artık: Adamın midesinde hızla büyüyen Alien, karnın önce şişmesine, sonra da -içinden çıkıp başkalarına da saldırması gerektiği için- patlamasına neden olur. Filim bu şekilde, tavuk - yumurta - tavuk döngüsüyle sonuna kadar devam eder.
Bu anekdotu sizlerle paylaşma ihtiyacı hissetmemin nedenine gelince: Ne bileyim ben? Neden meden yok kardeşim. Benzetme yapma amacım bile yoktu aslında.
Benzetilecek bir şey yok ki. Bence insanların kalça ve karınlardaki yağ kütleleri, o yaratıklardan çok daha çirkin! Evet. Kıyaslanamaz bile. Doğanın bize bahşettiği o güzelim vücutları ne hallere sokuyoruz (Tabi hastalık sebebiyle bu duruma gelenleri tenzih ediyorum. Onlara acil şifalar dilerim). Ayrıca göbek ve kalça yağları o yaratıklar gibi bir anda çıkıp gitmiyor, aksine senelerce orada kalıyorlar. Değil mi? Keşke onlardan da kurtulmak bu kadar kolay olsaydı…
Laf kalabalığı yaptım. Şimdi iş zamanı, business zamanı! Geçen yazımda karnımızdaki Alien yaratığını (yağları) dışarı “fırlatmak” için ortaya çıkartılan, bolca dırdırı yapılan dünya genelindeki bazı diyet akımlarından (Dukan diyeti, taş devri diyeti…) söz etmiştik. Bunların çoğunun yanlış mantık ürünü olduğunu sebepleriyle anlatmıştık. Mantıklı veya dengeli olmaktan çok, sadece kısıtlayıcı yaklaşımlardan ibaretlerdi genelde: Hepsi olmaaaazz! Bu hiç olmaz. Sadece şu şu şu… Tahıllardan falan da söz etmiştik. Şimdi, vücudumuzda yapabileceğimiz olumlu değişimler adına sebze ve meyvelere de değinelim.
Meyve ve Sebzeler
Sebze ve meyvelerce zengin bir diyet, uygun besin alımını sağlarken, aldığımız toplam kalori miktarının da azalmasına imkân verir. Bu da kilo kaybetmemizi, o Alien canavarını içimizden çıkarmamızı kolaylaştırır.
Meyve ve sebzelerde genel olarak parlak renkli olanları tercih edin ki maksimum seviyede besleyici ve yararlı olsun. Öğününüzü dengelemek adına, tabağınızın yaklaşık yarısını nişastasız sebzelere ayırmaya özen gösterin. Bu sebzelerden bazıları:
· Brokoli
· Biber
· Kuşkonmaz
· Salatalık
· Turp
· Diğer yeşillikler
Fiziksel Egzersizler
Düzenli uygulanan fiziksel egzersizler, hem fazla kilonun verilmesi, hem de sağlıklı kiloda kalmamızdaki en önemli etkendir. Başarılı bir şekilde kilo vermeyi ve en uygun ölçülerimizi korumayı amaçlayan egzersizler şiddet, süre ve tarz olarak çeşitlilik gösterirler, ama çoğu yetişkinin tam olarak sağlıklı olabilmek adına bir haftada toplam 150 dakika (yani ortalama olarak günde 20-25 dakika) orta veya yoğun şiddette egzersiz yapması gerekmektedir.
Bolca tam tahıl, taze sebze ve meyve içeren, ayrıca düzenli bir fiziksel aktivitenin de buna eşlik ettiği dengeli bir diyet, fazla kilolarla savaşmamızı ve en ideal ölçülerimizi korumamızı sağlayan, doğru olduğundan halen emin olduğumuz tek mantıklı yol gibi görünüyor.

* “Eyliın” diye okunur.Puan             : 1,4 / 7 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 5.2.2016 15154
2 KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 2.2.2016 1641
3 GENÇ VE OBEZ 22.1.2016 1765
4 YAĞLAR DOST MU DÜŞMAN MI? 19.1.2016 1445
5 TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU 8.1.2016 1722
6 HAREKET ZAMANI ! 2.6.2015 2428
7 Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU 4.5.2015 2056
8 Yeni spor oyuncağı: TRX 21.4.2015 2137
Döviz Bilgileri
Hava Durumu